Haluk Evinç, ifadesi tamamlandıktan sonra mağdur avukatlarının sorularını yanıtladı.

Hürriyet'ten aktarılan habere göre Evinç, ifadesinde madenin kriz yöneticisi olduğunu bilmediğini söyledi: 

“Ben olay tarihinde Işıklar Ocağı’nda (şirketin diğer işletmesi) işletme müdürüydüm. Benim Eynez işletmesinde herhangi bir yetkim yoktur. Bilirkişi raporunda acil durum yöneticisi olarak gözüküyorsam da benim böyle bir yetkim yoktur, ben bundan haberdar değildim, daha sonra yaptığım incelemede acil durum yöneticisi olarak gözüktüğümü öğrendim. Ancak bana böyle bir şey tebliğ edilmedi. Buna dair herhangi bir imzam yoktur. 

Işıklar işletmesinde yer altı yer üstü, yıkama tesisi, üretim, emniyet, iş güvenliği olmak üzere işletmedeki tüm sorumluluk bana aittir. Bu kadar sorumluluğum olmasına rağmen Eynez işletmesinde acil durum yöneticisi olmak olanaksızdır. Kaldı ki acil durum yöneticisi olarak görevlendirilen kişi maden ocağını bilmesi gerekir. Ancak ben Işıklar işletmesinde çalıştığım için Eynez işletmesinden haberdar değildim. Bu yüzden hakkımdaki suçlamaları kabul etmiyorum. Ben kağıt üzerinde yönetici olarak gözüktüğümü öğrendim. Ancak buna dair herhangi bir yetkim yoktur.

Evinç, mağdur avukatlarının ‘Kriz yönetimindeki başarısızlıklarla benim ilgim ve sorumluluğum yoktur. yönetici olarak gözüktüğümü öğrendim. Ancak buna dair herhangi bir yetkim yoktur’ şeklindeki savcılık beyanı hatırlatılarak kimin ilgi ve sorumluluğu olduğunu düşündüğü sorusuna ise şu yanıtı verdi: “Bilirkişi raporunda bu yönetiminin başarısız olduğu anlaşılıyor. Ben böyle bir başarısızlık olduğunu düşünmüyorum. Dört-beş gün içinde madendeki kişilerin hepsine ulaştık. Bu olayla ilgili sorumluları da ben bilmiyorum.”  

Diğer sanık Murat Bodur da yer üstünde çalıştığını, iş güvenliğinden ve defterleri tutma görevinde hayatını kaybeden mühendis Mehmet Efe’nin sorumlu olduğunu belirtti. 

Mağdur avukatlarından Denizer Şanlı en son 26 Aralık'ta Alp Gürkan'ın da ifadesi alınıp, tüm ek ifadeler tamamlandıktan sonra diğer devam eden davayla birlikte birleştirme kararı verileceğini kaydetti.