İSİG meclisinin her ay yayınladığı işçi ölümleri raporu şöyle:

2016 yılının ilk on bir ayında yaşanan işçi ölümleri:

Ocak ayında en az 119 işçi,
Şubat ayında en az 144 işçi,
Mart ayında en az 160 işçi,
Nisan ayında en az 172 işçi, 
Mayıs ayında en az 127 işçi, 
Haziran ayında en az 210 işçi,
Temmuz ayında en az 169 işçi,
Ağustos ayında ise en az 206 işçi,
Eylül ayında en az 150 işçi,
Ekim ayında en az 169 işçi,
Kasım ayında ise en az 190 işçi yaşamını yitirdi.
 
 
2016 yılının ilk on bir ayında en az 1816 işçi kardeşimiz aramızdan ayrıldı. 
 
Grafikte dikkat edilmesi gereken bir husus var. OHAL ilan edilen 21 Temmuz tarihine kadar iş cinayetleri mavi renkte, OHAL ilanı sonrası olan işçi ölümleri ise kırmızı renkte.  
 
OHAL ilanına kadar ayda ortalama 154 ölüm gerçekleşiyorken bu sayı 177’ye çıktı. Zaten kötü olan İSİG koşulları daha da kötüleşti. OHAL ilanı ile beraber işçi ölümleri yüzde 15 artış gösterdi. 
 
 
Kasım ayında yaşamını yitiren 190 emekçinin 166’sı işçi, memur statüsünde çalışan ücretlilerden; 16’sı çiftçilerden/küçük toprak sahiplerinden ve 8’i esnaflardan olmak üzere 24’ü kendi nam ve hesabına çalışanlardan oluşuyor.
 
 
Kasım ayında ölümlerin yüzde 80’i altı işkolunda gerçekleşti: İnşaat, taşımacılık, tarım, maden, ticaret ve belediye. Türkiye’de İSİG alanında bir adım atılmak isteniyorsa bu işkollarından başlamak gerekiyor.
 
Mevsimsel olarak tarım sektöründe ölümler azalmaya devam ediyor. Diğer yandan geçmişte olduğu gibi artık inşaatlar mevsimsel olarak düşünülmüyor. Ama özellikle dışarıda çalışma gibi durumlarda hava koşulları "kaza"lara davetiye çıkarıyor.
 
 
İşçi ölümlerinin nedenlerine baktığımızda aylar sonra trafik/servis kazaları ikinci sıraya düştü. Ezilme/göçük ile düşmelerde ciddi oranda artış var. Yine kalp krizi/beyin kanaması ve silahlı şiddet nedenli ölümlere dikkat çekmek istiyoruz. Bu yıla düşük oranlı nedenler oldukları için grafikte yer vermediğimiz bu nedenlerde hızlı bir artış var. 
 
 
Kasım ayında Türkiye’nin 56 şehrinde işçi kardeşlerimizi yitirdik. Toplu katliamların yaşandığı Siirt ve Adana  ilk sıralarda yer alırken uzun bir süreden sonra İstanbul daha gerilerde yer aldı.
 
17 ölüm Siirt’te; 11 ölüm Adana’da; 9’ar ölüm Antalya ve İzmir’de; 7’şer ölüm Bursa, İstanbul ve Kocaeli’nde; 6’şar ölüm Eskişehir, Sivas ve Tekirdağ’da; 5’er ölüm Denizli, Diyarbakır, Kahramanmaraş, Konya ve Samsun’da; 4’er ölüm Ankara, Gaziantep, Manisa, Ordu ve Sakarya’da; 3’er ölüm Aydın, Kayseri, Kütahya, Mersin, Muğla ve Yalova’da; 2’şer ölüm Afyon, Batman, Burdur, Çorum, Erzurum, Isparta, Karaman, Kastamonu, Malatya, Nevşehir, Rize ve Şanlıurfa’da; 1’er ölüm ise Adıyaman, Balıkesir, Bartın, Bilecik, Bingöl, Bolu, Düzce, Erzincan, Karabük, Kars, Kırklareli, Kırşehir, Konya, Niğde, Osmaniye, Trabzon, Uşak ve Zonguldak’ta yaşandı.