HDP Siirt Milletvekili Besime Konca, Maden ve Tetkik Arama Genel Müdürlüğü 2017 bütçe görüşmelerinde AKP döneminde yaşanan işçi ölümlerine dair konuştu. 2011’de Afşin-Elbistan B Termik Santrali’nde yaşanan göçükle ilgili davada yargılananların Siirt Şirvan’da işçilerin katledildiği ocağı işlettiğini belirten Konca, doğru bir bütçe oluşturulması için yolsuzlukların, hukuksuzlukların, rantın, esnek ve kayıt dışı çalışma ile gerçek sayının çok üstünde olan iş cinayetlerinin tartışılması gerektiğini belirtti.

AKP döneminde 18 bin 287 insanın iş cinayetinde hayatını kaybettiğini belirten Konca, oluşturulan bütçenin sermayeyi koruma, doğayı katletme bütçesi olduğunu belirterek, “Soma, Ermenek, Şirvan, Elbistan-Afşin ortadadır” dedi.

Tayyip Erdoğan’ın “Ben uluslararası ilişkileri, sosyal bilimleri bilmem, ben yol yaparım, ben köprü yaparım…” sözlerini hatırlatarak “AKP’nin kuruluşu çürüktür” diyen Konca, konuşmasında şunları söyledi:

4 Aralık Dünya Madenciler Günü’nde, 14 kişinin cansız bedenine ulaşıldığı Siirt Şirvan’da gerçekleşen maden cinayetinde 2 işçi halen göçük altında. Maden iş kolu Türkiye’de en ağır çalışma koşullarının olduğu iş koludur. Hiçbir iş alanı, hiçbir iş cinayeti, hiçbir kaza Allah’ın takdiri denilerek örtbas edilemez. Bu alanlardaki tedbirlerin, bu alanların bağlı bulunduğu bakanlıklar tarafından alınmak zorundadır. Afşin-Elbistan göçüğünde yaşanan 21. duruşması geçen aylarda görüldü. Mahkemesi devam eden ve olayla ilgili sanık sandalyesinde bulunan kişiler Şirvan’da maden ocağı işletiyor. İşte, onun için, eğer doğru bir bütçe oluşturacaksak bu yolsuzlukları, bu hukuksuzlukları, bu rantı; esnek çalışma koşulları, kayıt dışı işçi çalıştırma durumunu da göz önünde bulundurursak gerçek sayının bunun çok çok üzerinde olduğu iş cinayetlerinin ne kadar yaygın olduğu gerçeğini tartışmak zorundayız.

Türkiye işçi ölümlerinde Avrupa’da birinci sırada, dünyada da üçüncü sıradadır. 2002 Kasımından 2016 Kasımına kadar AKP hükümetleri döneminde 18.287 insan iş cinayetlerini yaşamlarını yitirdiler. Kaldı ki bunlar da sivil toplum kurumlarının yaptığı istatistikler ve açıkladığı rakamlardır. Esnek çalışma koşulları, kayıt dışı işçi çalıştırma durumunu da göz önünde bulundurursak gerçek sayının bunun çok çok üzerinde olduğu iş cinayetlerinin ne kadar yaygın olduğu açıkça ortaya çıkan bir durumdur.

Son on bir ayın içinde 1.816 işçi hayatını kaybetmiştir. Hiçbirinin failiyle ilgili bugüne kadar açığa çıkarılmış ya da mahkeme edilmiş, sorgulanmış, netleşmiş bir durum söz konusu değil. Onun için oluşturulan bütçelerin ranta gideceği, oluşturulan bütçelerin sermayeyi korumaya gideceği, oluşturulan bütçenin yer altını, yer üstünü, doğayı, coğrafyayı katletme bütçesi olduğu açıktır ve ortadır. Soma, Ermenek, Şirvan, Elbistan-Afşin ortadır.

Başbakan Rusya’da açıkladı, dedi ki: ‘Ben uluslararası ilişkileri, sosyal bilimleri bilmem, ben yol yaparım, ben köprü yaparım, başka işler yaparım.’ Evet, AKP aslında bina yapmayı iyi bilir ama AKP şunu da bilsin: Binanın temeli sağlam değilse bina sağlam olmaz. AKP her gün deprem olduğunda sarsılacak ve yıkılacak bir parti kaygısı, korkusuyla yaşıyor. AKP’nin kuruluşu da çürüktür.