Evrensel'in aktardığına göre KESK üyelerinin Ankara Yürüyüşü Kocaeli'deki 2 günlük abluka sonrasında devam ediyor. Görüşmeler sonucunda KESK'lilerin önlükleriyle yürüme talebi kabul edildi ve yürüyüş devam etti. KESK yaptığı açıklamada oratım Kocaeli Valisinin gerdiğini belirtti.

Sabah polis, Eğitim-Sen Kocaeli Şubesi’nin bulunduğu bina önünde açıklama yapmak isteyen KESK'lilerin binadan çıkmasını engellemiş, önlükleriyle yürümelerine izin verilmeyeceğini söylemişti. KESK üyeleri, yapılan görüşmelerin ardından önlükleriyle araçlarına yürüyerek yollarına devam etti. Valiliğin KESK'in önlüklerle yürüme isteğini kabul etmesinin ardından KESK üyelerinin iki gündür Kocaeli'de karşılaştığı abluka son buldu ve Ankara yürüyüşüne devam edildi.

 

Sabah Eğitim-Sen Kocaeli Şubesi’nin bulunduğu bina önünde KESK üyelerini çıkarmayan ve taşıdıkları pankarta el koyan polis, açıklamaya izin vermemişti. Vali ile görüşmelerini sürdüren KESK Kocaeli Şubeler Platformu, Eğitim-Sen'de açıklama yapmıştı.

‘Vali ile önceden görüştük'

KESK Kocaeli Şubeler Platformu dönem sözcüsü Yener Çalışkan KESK üyelerinin yeleklerle yürüyerek araçlarına binmek istediklerini belirtmiş, günler öncesinden Kocaeli Valisi Hasan Basri Güzeloğlu ile görüştüklerini aktararak, "İlimizdeki durumu bilerek, Vali ile görüştük. Barışçıl bir eylem olacağını ifade ettik. Taleplerimizin makul olduğunu ifade etti. Ama dün akşam ve bu sabah önlüklerle yürümeyeceksiniz dediler. Bizim önlüklerimizi kimse çıkartamaz, ortamı geren Kocaeli Valisidir" dedi. Slogansız olarak yürüyeceklerini belirten Çalışkan, "Doğru bildiğimizi yapıyoruz, onun için mücadele ediyoruz. Sayın Vali bunu dikkate alsın. Görüşmelerimiz devam ediyor, bekliyoruz. Slogansız olarak yürüyecektik, sadece 100 metre yürüyerek arkadaşlarımızı araçlara bindirip yolcu edecektik" demişti. 

(Fotoğraf: Evrensel)