Evrensel'den alınan habere göre İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği (İSİG) Meclisi mayıs ayında en az 146, yılın ilk 5 ayında da en az 741 işçinin hayatını kaybettiğini açıkladı.

Mayıs ayında yaşamını yitiren 146 emekçinin 113’ü işçi, memur statüsünde çalışan ücretlilerden; 28’i çiftçilerden-küçük toprak sahiplerinden ve 5’i esnaflardan olmak üzere 33’ü kendi nam ve hesabına çalışanlardan oluşuyor.

 

Raporda mayıs ayında işçi ölümlerinin iş kollarına göre dağılımı hakkında da bilgi verildi. Tarım-orman 37, inşaat-yol 30, taşımacılık 23, ticaret-büro 15, madencilik 7, metal 6, konaklama-eğlence 6, belediye-genel işler 5, sağlık-sosyal hizmetler 4, ağaç-kâğıt 3, petro-kimya-lastik 2, çimento-cam 2, savunma-güvenlik 2, gıda-şeker 1, tekstil-deri 1, enerji 1, çalıştığı iş kolunu belirlenemeyen1 işçi yaşamını yitirdi. Yaşamını yitirenler arasında 15-17 yaş arasındaki 5 çocuk işçi de yer aldı.

İşçi ölümlerinin önlenmesi için önerilerin de sunulduğu raporda, “İşçi ölümlerinin önlenmesi, sağlıklı ve güvenli çalışmanın ön koşulu işçi katılımıdır. İşçiler ancak sendikalaşarak bunu sağlayabilir. Sendikal örgütlenme özgürlüğü üzerindeki baskılar sona ermelidir. İşçi sağlığı ve iş güvenliği kurulları her işyerinde bulunmalı, işler hale getirilmeli, kurulların en az yarısı işçi temsilcilerinden oluşmalı ve işçi temsilcilerinin işten atılmaları yasaklanmalıdır. Taşeronlaştırma ve kiralık işçiliğe son verilmeli. İş cinayetlerinin sorumlusu patronlar, bürokratlar ve siyasiler yargılanmalıdır” denildi.

 

İSİG raporu: İlk 5 ayda 741 işçi ölümü