Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Ankara Milletvekili Necati Yılmaz, Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) temsilcileriyle birlikte TBMM'de hükümetin memura zam teklifiyle ilgili basın toplantısı düzenledi. 

Toplantıya KESK Eş Genel Başkanı Mehmet Bozgeyik ve Genel Sekreteri Ramazan Gürbüz katıldı. Bozgeyik, zam oranını sefalet ücreti olarak nitelendirirken "Bu sefalet ücretini biz bir kez daha kabul etmeyeceğimiz ve buna karşı örgütlü mücadelemizi arttırarak devam edeceğiz." dedi. Bozgeyik, konuşmasının devamında talep ettikleri maaş ücretinin 3450 lira olduğunu aktardı. 

"Danışıklı dövüşün hesabını soracağız"


Memur Seni'in görüşmeye hazılıklı gittiğini söyleyen Bozgeyik görüşmeyi danışıklı dövüş olarak nitelendirirken “Sonuçta bir pazarlık sonucu yüzde 1 arttırılabilir, hükümet bunu yapabilir, çünkü Memur Sen’in bir pazarlıkla bu zammı yükselttiği imajı yaratılarak hem üye tabanının korunması hem de Memur Sen’in bu yetkili konfederasyon olma sürecine destek verme çabaları var” şeklinde konuştu.

Öte yandan Bozgeyik, konuşmasının sonunda Memur Sen'e birlikte mücadele çağrısı yaparken Memur Sen tabanının buna ilgi göstereceğini ancak merkezi anlamda baskı altına alınacağını ifade etti.,

"Haklarını helal etmiyorlar"

Basın açıklamasının sonunda konuşan Yılmaz hükümete seslenerek "Kamu emekçileri haklarını helal etmiyor." derken OHAL'in ve KHK rejiminin derhal son bulması gerektiğini aktardı.

(Fotoğraf: kesk.org)