Hükümetin 2018’in ilk altı ayı için yüzde 3,5 ikinci altı ayı için yüzde 3,5, 2019’un ilk altı ayı için yüzde 4, ikinci altı ayı için yüzde 5’lik zam teklifine Memur-Sen'den açıklama geldi. 

KESK'in görüşmeler sırasında danışıklı dövüş yaptığı gerekçesiyle eleştirdiği Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, teklifi müzakere edilebilir olarak değerlendirdi. Yalçın, “Bu teklif kalemi elimize veriyor ancak mürekkebi dolmurmamıza izin vermiyor. 2018 için 3,5+3,5 2019 için 4+5 teklifi müzakere edilebilir. İki yıl önce imzaladığımız toplu sözleşmenin 2-3 puan altına imza atılacağını düşünmek iki taraf içinde doğru olmaz. Bütün bu çerçevede değerlendirme yapıp bize ait uzlaşma eşiğini gün içerisinde işveren tarafına bildireceğiz.” ifadelerini kullandı. 

"Müzakereye hazırız"

Öte yandan Memur-Sen bu akşam saatlerinde Genel Merkezde açıklama gerçekleştirdi. Açıklamada teklifin yeterli bir miktar olmadığı söylenirken müzakere için önemli olduğu ifade edildi. "Memur-Sen olarak biz kamu görevlileri maaşları enflasyona yenilmekten ziyade refahtan pay alınca yükseliş başlayacak. Biz mevcut gerçekleşen enflasyon rakamlarının dikkate alınarak bunun üzerinden bir gerçeklikle masaya gelinsin istedik" diyen Yalçın, yeterli sürenin olduğunu ve birkaç puan artışla birlikte yeniden bir araya gelinebileceğini kaydetti. Yalçın, "Bize göre masaya gelmesi gereken 4-5 puan, yeterli süre var. Teklif imza atmaya uygun değildir. Birkaç adım daha bekliyoruz. Müzakereye hazır ama imzaya uzağız" şeklinde konuştu.

(Fotoğraf: DHA)