Aroma Meyve Suları İşletmesi patronu ile Tek Gıda-İş Sendikası arasında süren toplu sözleşme görüşmelerinde anlaşma sağlanamaması üzerine 290 işçinin başlattığı grev 10. gününde.

İşçiler, eşleri ve çocuklarıyla birlikte fabrika önünde sabah yönetim kadrosunun fabrikaya girişinde ve akşam çıkışında yol kenarına dizilerek protesto ediyor. Bayrama kadar anlaşma sağlanırsa kendilerine de bayram olacağını ifade eden işçiler eğer anlaşma sağlanamazsa bayramı fabrika önünde geçireceklerini söylüyor.

"Bu parayla bir ay geçinemezler"

Evrensel'e konuşan bir işçi “ 16 yıldır buradayım ve aldığım ücret 1790 civarında ve iki ayda bir ikramiye var hepsi bu kadar. Evim kira ve bir çocuğum var lise son sınıf bu sene üniversiteye hazırlanacak. Aylık olarak 320 TL çocuğun okulda yemek parası ve 170 TL de servis parası var. Daha ev kirası, faturalar, mutfak masrafı derken para bitiyor. Bu parayla bir ay geçinsinler saygı duyacağım ama geçinemezler. Biz fazla bir şey istemiyoruz sadece hakkımız olanı istiyoruz” dedi.

Başka bir işçi ise aldıkları maaşla zaten tatile gidemediklerini bu yüzden bayram tatilinin 10 gün olmasının kendileri için bir anlam ifade etmediğini belirtti.