Zonguldak' ta Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) inşaatında çalışan taşeron firmaya bağlı işçiler, bayram öncesi 2 aylık ücretlerini alamadıkları için inşaat alanındaki kule vincine çıkarak eylem başlattı.

DHA'da yer alan habere göre geçen ocak ayında temeli atılan 63 blok, 766 konut, 1 cami ve 4 ticari merkezden oluşan Üzülmez TOKİ Projesi inşaatının yüklenici firmasının taşeronu olan şirkette çalışan işçiler, Kurban Bayramı öncesi alacaklarının ödenmediğini ileri sürdü. Gece inşaatın çatısına çıkan işçiler polisle yapılan görüşmeler doğrultusunda çatıdan indi. İşçiler, bu sabah saatlerinde de inşaat alanındaki kule vincine çıkarak eylem başlattı. Polisle konuşmak için vinçten inen işçi, ücretleri ödenene kadar eylemi sürdüreceklerini belirtti.

"Çocuklarımız, ailemiz mağdur"

Vinçteki işçilerden gazetecilerin telefonla görüştüğü  32 yaşındaki Faysal Bekmez, 70 kişi olduklarını ve 2 aydan bu yana ücret alamadıklarını söyledi. Kararlı olduklarını vurgulayan Bekmez, 5 aydır burada olduklarını ancak oyalandıklarını ifade etti. Bekmez, "Bayrama memlekete gidemedik, paramız yok; çocuklarımız ailemiz mağdur oldu. Bazı arkadaşları gönderdik memleketlerine, 'Biz paranızı alıp göndereceğiz' dedik ama alamadık. 10 gündür, belki daha fazladan beri bekliyoruz." dedi.
 
Yüklenici firma yetkilileri ise taşeron firmaya ödeme yapıldığını, işçilerin kendi şirketleri ile sorunları olduğunu ileri sürdü. 

Para ödenecek

Eylem sürerken, yüklenici firma devreye girdi. Firmanın taşeron firmayla görüştüğü, taşerona yaptığı iş karşılığı ödeyeceği ücretten işçilerin alacaklarını vereceği belirtildi.

İşçiler de taşeron firmadan aldıkları söz üzerine saat 18.30 sıralarında vinçten inerek eylemi bitirdi.

İşçilerden Faysal Bekmez, tüm işçiler olarak toplam 160 bin lira civarında alacakları olduğunu, yüklenici firmanın bu parayı ödeyeceği sözünü verdiğini söyledi: “Yüklenici firmanın bu durumda bir suçu yok. Biz taşerondan paramızı alamadık. Şimdi yüklenici devreye girdi. Yaptığı iş karşılığında taşerona vereceği paradan bizim ücretimizi ödeyecek.”

Polis, sekiz işçiyi ifadelerini almak üzere karakola götürdü.

(Fotoğraf: DHA)