BBC Türkçe'nin haberine göre İngiltere'de fast food zinciri McDonald's'ın iki şubesinde işçiler greve gitti. İngiltere piyasasına 1974'te giren McDonald's'ta çalışanlar ilk kez greve gidiyor.

Cambridge ve Londra'daki iki şubede grev yapan 14 işçi, saatlik 10 pound olan ücretlerine zam yapılması, garantisiz esnek çalışma koşullarının kaldırılması ve sendikal haklarının arttırılmasını istiyor. 

İşçi Partisi lideri Jeremy Corbyn ''McStrike'' grevcilerine yolladığı destek mesajında; ''Cesur McDonald's işçileri bugün tarih yazıyor. İngiltere'de ilk kez McDonald's'da greve çıkıyor ve hakları için direniyorlar'' dedi. 


Fotoğraf: AFP

Patron bildiğimiz patron

Çalışanlar saat ücretinin en az 10 sterline (yaklaşık 45 TL) yükseltilmesini ve sözleşmelerinde iş garantisi verilmesini talep ediyor. McDonalds patronu, çalışanlara ortalamanın üstünde ücret ödediklerini, personelin yüzde 86'sının asgari iş garantisi içermeyen esnek çalışma koşullarını 'tercih ettiğini' söylüyor. Şirketin iddiasına göre, 18 yaşın altındaki çalışanlara saatte 5.42 sterlin, 25 yaşın üstündeki personele de 8.31 sterlin ödeniyor. 

McDonalds yetkililerinden biri, bilindik bir patron gibi grevcilerin işçilerin 'yarısından azı'nı temsil ettiklerini ilan ederek direnişi itibarsızlaştırmaya çalıştı. 

(Fotoğraf: AFP)