Saat 15:00'da Metro Grossmarket önüne yürüyen işçiler ellerinde "Kıdem-ihbar haklarımızdan Real-Metro-Beğendik sorumludur", "İşçilerin yasal hakları gasp ediliyor Tez-Koop-İş nerede" yazılı pankartları taşıyarak, sloganlar attı. 

Real A.Ş.'nin iflas ettirildiğini söyleyen işçiler, haklarını 2014 yılında şirketi Metro'dan devralan Beğendik şirketinden almak istiyor. Beğendik ve Metro patronları, tipik işverenler olarak, sorumluluk kabul etmediğini söylese de işçiler böyle düşünmüyor. Kıdem, ihbar, fazla mesai haklarını alamayan, tabir-i caizse ortada bırakılan 1720 işçi haklarını almadan Metro ve Beğendik'in yakasını bırakmayacak.

Bugün Metro Grossmarket önünde basın açıklaması yapan işçiler; alacaklarının miktarını topluca yazarak Metro patronuna teslim ettiler. Bir olacaklarını, azimle mücadele edeceklerini ve haklarından vazgeçmeyeceklerini patronun yüzüne tekrardan vurdular.

Real işçisi oyunun her detayını biliyor

İşçiler hazırladıkları basın açıklamasında, yaşadıkları adaletsizliği, Metro ve Beğendik'in "iflas" tezgahını tane tane anlattı. Açıklamayı Real işçilerinden biri olan Ahmet Fazıl Şahin isimli işçi okudu. Metnin tamamı şu şekilde: 
 
"Real Hipermarketleri A.Ş.’de neler yaşandı? Real A.Ş. 2014 yılında çalışanlarının tüm kıdem haklarıyla birlikte Beğendik’in sahibi olan Hacı Duran Beğendik’e devredildi. Devrin birinci yılı sonunda Real’in 20 milyon TL kar ettiği açıklansa da özel eğitim firması KPMY, finansal verilere göre şirketin varlığını sürdüremeyeceğinin, iflas edeceğinin raporunu vermiştir.

2015 ortasından 2016’nın ilk aylarına kadar Real’e mal tedariği yapan firmalarla ortak satın alınan anlaşmalar imzalanarak Real üzerinden Beğendik’e mal sevkiyatları yapıldı. Yaklaşık 70 milyon TL’lik bu sevkiyatların bedeli Real’e ödenmediği gibi, Real’den Beğendik’e gayrıresmi yollardan para aktarımı da yapılmıştır.

2016 Nisan ayında Beğendik kurumu tarafından, Beğendik’in kendi kuruluşları ve Real hipermarketleri için de iflas erteleme kararı aldırıldı ve şirkete denetim kayyumu atandı. Karar alındığında Real’in 714 bin, Beğendik’in 140 milyon TL borcu vardı. Real Hipermarketleri A.Ş.’yi devir alan Hacı Duran Beğendik hisselerini babası Mehmet Beğendik’e devretti.

 

Beğendik 1720 işçinin emeğini 'yuttu'

Yine bu süreç boyunca, tedarikçi firmalarla özel anlaşmalar yapılarak mal alımı sürdürüldü. 13 Real mağazasının tamamı kapatıldı. Kapatılan mağazaların demirbaşları kanunsuz bir şekilde satılarak geliri Beğendik’e gönderildi. Kayyum denetimine rağmen Beğendik’e gayrıresmi para aktarımı sürdürüldü. Kısacası zor durumda olan Beğendik’i kurtarmak için Real’in içi yavaş yavaş boşaltıldı.

Real Hipermarketler Zinciri A.Ş.’nin isim kullanma süresi dolduğu için adı Arvi Marketler Zinciri A.Ş. olarak değiştirildi. Arvi adını alan şirket için 27 Temmuz 2017 tarihinde İstanbul Anadolu 3. İcra Müdürlüğü tarafından tasfiyeli iflas kararı alındığı açıklandı. Aynı ailenin sahibi olduğu ve tedbir kararı alındığında Real’in yaklaşık 20 katı tutarında borcu bulunan Beğendik mağazaları ise halen iflas erteleme şartlarında çalışmaya devam etmektedir.

Tüm bunlar gözden geçirildiğinde; Real Hipermarketleri’nin Metro tarafından Hacı Duran Beğendik’e devrinden, iflas edişine kadar olan sürecin en başından Metro ve Beğendik ile ortaklaşa yazılmış bir senaryo olduğu şüphesi doğmaktadır. Zira Metro tarafından devredildiği dönemde de denetleme firması KPMY’nin hazırladığı raporlarda Real’in iflasın eşiğinde olduğu belirtilmekteydi. Bu hileli iflas ile 714 bin TL borcu olan Real A.Ş. iflas ettirilmiş, 140 milyon TL borcu olan Beğendik kurumu Real A.Ş. üzerinden ürün alımı ve para transferleri yapılarak kurtarılmaya çalışılmış, şirket çalışanları kıdem, ihbar, ücretli izin ve fazla mesai gibi hakları ödenmeden kapı önüne konulmuş, faaliyetteki tek şube olan Bilkent mağazası da geçen günlere kadar iki aydır maaş alamayan ve işe gitmezsek haklarımızdan oluruz diyen işçiler tarafından faaliyetini sürdürmüş, fakat sonunda oraya da icra yoluyla kilit vurulmuştur.

Real işçisi dayatmayı kabul etmiyor, mücadele sürecek

Real ile aynı yönetim kurulu tarafından yönetilen Mehmet Beğendik, İbrahim Bahçecioğlu, İbrahim Pekbay, Beğendik Kurumu; biz işçilerin haklarından hiçbir sorumlulukları olmadığını, haklarımızı İstanbul Anadolu 3. İcra Müdürlüğü’nden talep etmemizi söylediler.

Biz öyle düşünmüyoruz. İşine son verilen bizlerin haklarından hem Beğendik hem de Metro sorumludur. Bu nedenle İstanbul’da, Konya’da, Ankara’da eylemlerimiz sürmektedir. Bir dahaki sefere Beğendik Kayseri önünde olacağız. Haklarımızı alana kadar Real’in bağladığı Real ve Metro önündeki yasal, meşru eylemlerimiz devam edecektir.

Acı bir gerçek var ki sendikamız olduğunu düşündüğümüz, Türk-İş’e bağlı Tez-Koop-İş sendikası yanımızda yoktur. Yanımızda olmadıkları gibi haklarımız için mücadele etmemizi engellemeye çalışmaktadırlar. Arkadaşlarımıza iş teklifinde bulunup bizi bölmeye çalışmaktadırlar. Bu taktiği biliyoruz, bu bilindik işveren taktiğidir."

Nakliyat-İş: Metro, işçilerin kıdem tazminatlarını öde

Real işçilerinin direnişine destek veren Nakliyat-İş Sendikası adına konuşan Genel Başkan Ali Rıza Küçükosmanoğlu, Tez-Koop-İş'in işveren yöntemleri kullandığını söyledi. "Sana kalsa iflas masasına başvurular yapılmıştır, hakların üzerine bir bardak soğuk su içilmelidir. Bir kez daha işçilerle birlikte söylüyoruz, biz bu işçilere işçi oldukları için sahip çıkıyoruz. Gelsin Tez-Koop-İş bu mücadeleyi versin biz de işimize gücümüze bakalım. Ama bu mücadeleyi veren işçiler üzerine hesap yapmasın ve sorumluluklarını yerine getirsin. Beğendik ve Metro patronunu karşısına alsın." sözlerini söyleyen Küçükosmanoğlu Tez-Koop-İş Sendikası'nı eleştirdi. 

Küçükosmanoğlu, şu ifadelerle de Metro ve Beğendik patronlarına seslendi:

"Yasa açık değerli arkadaşlar. 1475 sayılı yasanın 14. maddesi hala yürürlükte. Devreden ve devralan işveren, işçilerin kıdem tazminatlarından sorumludur. Bizim buraya gelmemizin sebebi tamamen yasaldır. Çünkü Metro diyor ki 'ben tüm haklarıyla birlikte devrettim'. Fakat yasaya göre devreden de devralan da sorumlu. Bu bakımdan buradayız. Yani Real Metro'nun içinde ne kadar varolduysa Metro o kadar sorumludur. Bu mahkeme kararlarıyla, yargıtay kararlarıyla tescillidir. Dolayısıyla Metro'ya sesleniyoruz: Bu işçilerin kıdem tazminatlarını öde!"