Birleşik Metal-İş Sendikası üyesi işçiler ve Tekno Maccaferri patronu arasında mart ayından bu yana yürütülen toplu iş sözleşmesi görüşmelerinden anlaşma sağlanamaması üzerine Tekno Maccaferri işçileri 31 Temmuz’da greve başlamıştı. Grevde olan işçiler, fabrikadan yasa dışı olarak mal çıkarılmasına engel oldukları için zor kullanılarak gözaltına alınmıştı.

Bugüne kadar patron defalarca grev kırıcılığı yapmaya çalışmış hatta 2 kez de bunu jandarma gözetiminde yapmaya çalışmıştı.

24 Ağustos’ta yapılan ilk saldırı da Birleşik Metal İş Sendikası üyesi işçiler, grev gözcüleri ve yöneticilerinin de aralarında bulunduğu yaklaşık 20 kişi zor kullanılarak gözaltına alınmıştı.

İkinci kez yapılan saldırının ise 12 Eylül’de gerçekleşmesi ve jandarma gözetiminde, haklarını arayan işçilerin darp edilmesi akıllara 12 Eylül sürecini getirmişti.

Bugün(15 Eylül) Birleşik Metal İş Sendikası sosyal medya hesabından yapılan paylaşımda İtalya'daki Maccaferri'nin merkez fabrikasında çalışan FIOM sendikası üyeleri Düzce grevi ile ilgili dayanışma eylemleri başlattıklarını duyurdu.

(Fotoğraflar:@BirlesikMetal)