Düzce’de bulunan Tekno Maccaferri fabrikasında Birleşik Metal-İş ile patron arasında toplu iş sözleşmesi görüşmelerinin tıkanması üzerine başlayan grev sürüyor. Grevlerinin 51. gününde işçileri DİSK yönetimi ziyaret etti. 

Burada konuşan DİSK Genel Başkanı Kani Beko şunları söyledi: “Düzce’de faaliyet gösteren Tekno Maccaferri işyeri ile Birleşik Metal İş sendikamız arasında Mart ayında başlayan toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde anlaşma sağlanamaması üzerine greve çıkan işçileri selamlıyoruz.

İnsanca yaşamak ve insanca çalışmak için 50 gündür grevde olan #Direnİşçi Tekno Maccaferri işçileri onurumuzdur.

Bu elli gün içinde hem işverenin hilelerini, hem de jandarma eliyle uygulanan zulmü gördük. Grevci işçi arkadaşlarımız darp edildi, jandarma eliyle grev kırıcılığı yapıldı.

İtalyan ortaklı şirketin işverenini, muvazaalı işçi girişi yaparak grevi önleme gibi hukuksuz yollara başvurmak yerine, jandarma eliyle işçilere saldırmak yerine, işçilerin taleplerine kulak vermeye çağırıyoruz.

İşverenlerin, grev hakkını ortadan kaldırmaya dair hukuk dışı girişimlerde kimden cesaret aldıkları ortadadır.

OHAL’i ilan ederken “millete karşı değil, devletin kendisine karşı” demişlerdi. Ancak bugün geldiğimiz noktada OHAL’in tam da millete karşı, yani milyonlarca emekçiye karşı kullanıldığını görüyoruz.

Grev hakkı Anayasamızın 54. Maddesinde açık biçimde yer almaktadır. OHAL Anayasaya aykırı biçimde grevleri yasaklamakta kullanılan bir araç haline gelmiştir.

“Grev tehdidi olan yerlere biz OHAL’den istifadeyle anında müdahale ediyoruz” diyenler, açıkça sermayeden yana bir tutum almakta, Anayasal bir hakkın kullanımına engel olmaktadır. İşçinin elindeki en öneli hak alma aracı olan greve müdahale etmek, aslında işçinin ekmeğine, aşına göz koymaktır.

İşi için, aşı için, ekmeği için, tüm hukuksuz girişimleri boşa çıkararak grev hakkını kullanan Birleşik Metal-İş sendikamız üyesi Tekno Maccafferi işçilerinin mücadelesi, bütün işçi sınıfının grev hakkı mücadelesidir!

DİSK tüm imkanları ve gücüyle bu haklı ve meşru mücadelenin yanındadır. DİSK 50 yıllık mücadelesinde olduğu gibi bugün de grev hakkını tavizsiz biçimde savunmaya devam edecektir.

TEKNO MACCAFERRİ İŞÇİSİ YALNIZ DEĞİLDİR!

İNADINA SENDİKA, İNADINA DİSK!"

(Fotoğraf: DİSK)