Hatay’ın Payas ilçesinde faaliyet gösteren İskenderun Demir Çelik Fabrikası’nda (İSDEMİR) önceki gün işçi ölümü yaşandı, çatı kaplama işinde çalışırken 35 metre yükseklikten düşen Mustafa Savcı adlı bir işçi yaşamını yitirdi. Çatı onarım işine bakan taşeron firma Baltaş, olayın ‘münferit bir kural ihlalinden’ kaynaklandığını öne sürerek işçiyi suçladı.

BirGün’e göre, Baltaş’tan yapılan açıklamada, İSDEMİR teknik şartnamesine göre yüksekte çalışanların güvenlik halatı, emniyet kemeri ve düşüş durdurucu kullanmak zorunda olduğu belirtilerek şöyle denildi

"Yüksekteki çalışmalarda emniyet kemeri veya güvenlik sistemi olmayan veya kullanmayan çalışan tespit edilmesi halinde söz konusu çalışan derhal çalışma alanından uzaklaştırılır. İşbaşı yaptığımız 29 Mayıs’tan bu yana bu prosedür işçilerimiz tarafından harfiyen uygulanırken, 18 Eylül Pazartesi günü Mustafa Savcı ve bazı işçiler maalesef yaşam halatı ve emniyet kemeri kullanma zorunluluğu kuralını ihlal etmiş ve bu elim kaza yaşanmıştır. Münferit bir kural ihlali dahi olsa tekrarı olmaması adına tüm tedbirlerin artırılacağının bilinmesini istiyoruz."