Beğendik grubuna bağlı Real hipermarketler zincirinin hileli iflas yoluyla kapatılması sonucu işsiz kalan Real Market işçileri, İstanbul, Gebze, İzmir, Konya ve Ankara’dan sonra Kayseri’de eylemdeydi.

Sendika.org'dan alınan bilgilere göre eylem öncesi kente gelen işçileri, yoğun polis ablukası karşıladı. Polis, otobüslerinde tek tek güvenlik sorgusu yaparken, işçileri de saatlerce bekletti. Sorgulamanın ardından işçiler, “Haklarımızı gasp ettirmeyeceğiz” yazılı pankartla Sivas Bulvarı’ndan Beğendik’in Kayseri Bölge Müdürlüğü önüne yürüdü.

İşçilerin hakları yerine getirilmeli

Nakliyat-İş yönetiminin de katıldığı eylemde ilk sözü işçiler adına İdris Polat aldı. Real, Metro ve Beğendik işverenlerinin hukuki boşluklardan faydalanarak ve kayyumu kendilerine kalkan edinerek haksız, hukuksuz ve keyfi uygulamalara imza attıklarını belirten Polat, iş akitleri feshedilen, iki aydır maaş alamayan ve tazminatları ödenmeyen yaklaşık bin 700 işçinin her türlü maddi sorumluluğunun karşılanmasını istedi.

“Tez Koop-İş, işveren taktiği yürütüyor”

2006’dan bu yana Türk-İş’e bağlı Tez Koop-İş Sendikası’na üye olduklarını ancak sendikanın kendilerine bu süreçte hiçbir destek vermediğini de ifade eden Polat, “Yanımızda olmadıkları gibi haklarımız için mücadele etmemizi de engellemeye çalışmaktadırlar. Arkadaşlarımıza, kendisinin örgütlü olduğu diğer marketlere iş teklifinde bulunarak mücadeleden uzaklaştırma çabasındalar. Oysa biz biliyoruz ki bu, işveren taktiğidir” dedi.

Polat, üye oldukları sendika ortadan kaybolmasına karşın DİSK/Nakliyat-İş’in kendilerine destek verdiğini söyledi.

Nakliyat-İş Genel Başkanı Ali Rıza Küçükosmanoğlu da eylemde söz aldı. Real Market işçilerinin haklı ve onurlu mücadelesi için Kayseri’de olduklarını söyleyen Küçükosmanoğlu, işçilerin iflas oyunuyla haklarının gasp edilmesine izin vermeyeceğini ve sonuna kadar mücadele edeceğini, kendilerinin de bu mücadelede işçilerle omuz omuza olacağını dile getirdi.

Bir açıklama da Beğendik mağazası önünde

İşçiler, Beğendik’in bölge müdürlüğü önündeki eylemini sonlandırdıktan sonra Beğendik mağazası önüne giderek Kayseri halkını bilgilendirmek amacıyla basın açıklaması yapmak istedi, ancak işçilerin önü polis tarafından kesildi.

Emniyet amirleri Beğendik önündeki bir açıklamanın trafiği aksatacağını ileri sürerek ve OHAL’i gerekçe göstererek basın açıklamasına izin veremeyeceklerini söyledi.

İşçilerin gerekçelere tepki göstermesi ve kararlı bir şekilde durması sonucu polis geri adım atmak zorunda kaldı. İşçiler, yaşadıkları mağduriyeti anlatan konuşmaların ardından açıklamalarına son verdi.

(Fotoğraf: Sendika.org)