Adana, Konya, İstanbul, İzmir ve Antep'in ardından Hatay Antakya ve Manisa Ayakkabıcılar Sitesinde de sayacılar, parça başı ücretlerinin arttırılması ve sosyal güvencelerinin sağlanması talepleri ile iş bırakma eylemi başlattı.

Manisa

Manisa'nın Yunus Emre ilçesinde kurulu bulunan Ayakkabıcılar Sitesinde de sayacılar aynı taleplerle iş bıraktı. İş başı yapar gibi sabahın erken saatlerinde siteye gelen işçiler bu sefer makinelerini çalıştırmadı.

10 yıldır aynı ücrete iş yaptıklarını ifade eden işçiler, ayakkabı imalatçılarından çift başı yüzde 10 pay ve kayıt dışılığın son bulmasını talep etti. İş bırakma eylemine sitedeki sayacıların büyük bir kısmı katıldı. Bir hafta sürecek eylemin sonunda sonuç alınamazsa sayacılar iş bırakmayı sürdürecek.

Antakya

Antakya'da sayacılar, parça başına aldıkları ücretlerin arttırılması ve sosyal haklarının sağlanması talebiyle iş bıraktı. İş bırakma eylemi öncesi birçok atölyeden işçilerle toplantı gerçekleştiren sayacılar bugün sabah saatlerinde işyerlerine geldi. İşyerlerinin kapılarının önünde toplanan işçiler işbaşı yapmayarak makinelerini çalıştırmadı. Yıllardır parça başına aynı ücreti aldıklarını ifade eden işçiler, Adana'da başlayan ve birçok ile yayılan eylemlerin kendilerine örnek olduğunu söyledi.

Parça başına aldıkları ücretlerde yüzde 40 iyileştirme talep eden işçiler, birçok ilde çalışan sayacıların aynı işi yapmasına rağmen farklı ücret aldıklarını ve aldıkları ücretlerde dengesizlik olduğunu, herkesin aynı ücreti alması gerektiğini, bunun için ayrıca bir düzenleme yapılması gerektiğini ifade etti. İşçiler, haklarını alana kadar iş bırakma eylemine devam edeceklerini belirtti.

Bursa

Bursa Ayakkabıcılar Sitesinde de sayacılar, parça başı ücretlerinin arttırılması ve sosyal güvencelerinin sağlanması talepleri ile bir hafta iş bırakma eylemi başlattı.

Bursa Gençosman'da bulunan Ayakkabıcılar Çarşısında açıklama yapan sayacılar, bir hafta çalışmayacaklarını ifade etti. Öte yandan sayacılar, dernekleşme çalışmalarına da başladıklarını duyurdu.

10 yıldır aynı ücretle çalıştıklarını belirten sayacılar, "Zamanında bize karşı Suriyeli işçileri kullandılar ama bugün bu durum boşa çıktı. Türk ve Suriyeli sayacılar olarak birlikte hareket ediyoruz" dedi. Kurulacak dernek içerisinde Suriyelilerin de yer alacağını ifade eden sayacılar, "Bu süreci kardeşçe götürüp haklarımızı alacağız" dedi.

(Fotoğraf: Evrensel)