İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği (İSİG) Meclisi, Çalışma Bakanlığı’nın başlattığı “hedef sıfır kaza” kampanyası süresince kayda geçen işçi ölümlerini rapor haline getirdi.

Kampanya süresince, yani 13 Mayıs-12 Eylül tarihleri arasında 167’si inşaat işçisi olmak üzere en az 753 işçi yaşamını yitirdi. Bu, her gün en az 6 işçinin işçi ölümü sonucu aramızdan ayrılması anlamına geliyor.

İSİG raporuna göre;

Mayıs ayında (13-31 arası) en az 104 işçi,

Haziran ayında en az 170 işçi,

Temmuz ayında en az 207 işçi,

Ağustos ayında en az 217 işçi,

Eylül ayında (1-12 Eylül arası) ise en az 55 işçi yaşamını yitirdi.

Çalışma Bakanı Sarıeroğlu’na sorular

İSİG Meclisi, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu’na da bir dizi soru yönelterek, söz konusu kampanya ile ilgili açıklama beklediklerini belirtti.

Sarıeroğlu geçen hafta yapılan “Çalışma Hayatı İstişare Toplantısı”nda yaptığı konuşmada Tayyip Erdoğan’ın başlattığı milli istihdam seferberliğine övgüler yağdırmıştı. Yine iş sağlığı ve güvenliğinin asla taviz vermeyecekleri konulardan biri olacağına işaret ederek, şunları söylemişti:

“Bu konuda sıfır tolerans diyoruz hem işçilerimiz açısından hem işverenlerimiz açısından. Söz konusu insan hayatı, canımız yandığı zaman hepimiz gerçekten büyük acılar yaşıyoruz. Soma’yı hatırlıyoruz. Limanlarımızda, tekstil işyerleri, inşaatlarda yaşanan iş kazaları… Bu bağlamda biz hem işçilerimiz hem de işverenlerimiz açısından süreçlerin kolaylaştırılması anlamında üzerimize düşen adımları atacağız. Farkındalık artışının sağlanmasıyla ilgili üzerimize düşen adımları atacağız. İşyerlerimizde iş sağlığı, güvenliği kurallarına uyum konusunda hassasiyet gösterilmesini de önümüzdeki dönemde bekleyeceğiz.”

İSİG Meclisi’nin Sarıeroğlu’na soruları:

Sayın Bakan Jülide Sarıeroğlu;

1- Devlette devamlılık esastır. Eski Bakan Müezzinoğlu’nun başlattığı ‘Sıfır Kaza Deklerasyonu’ndan haberiniz var mı? Haberiniz var ve kampanyaya devam ediyorsanız bu konuda neden açıklama yapmıyorsunuz ya da yapacak mısınız?

2- Kampanya sürecinde (13 Mayıs-12 Eylül) hem genel olarak hem de kampanyanın ekseni ilan edilen inşaat işkolunda kaç işçi yaşamını yitirmiştir?

3- Bu kampanya çerçevesinde işçi ölümlerinde geçmiş yıllara göre bir azalma meydana gelmiş midir?

4- Bu kampanya için ayrılan bütçe ne kadardır? Ne kadarı hangi işler için kullanılmıştır?

5- Bu dönemde inşaatlardaki ne gibi önlemler alınmış ve hangi şehirlerde kaç denetim yapılmıştır? Sonuçları nelerdir?