Sivas’ta bir oto yıkama işletmecisinin işini iyi yapmadığı gerekçesiyle işçiyi sandalyeye bağlayarak tazyikli suyla işkence yapmasının ardından, patronların işçi düşmanlığının pervasızlaşmasının bir başka örneği Kartal’da yapımı süren Lütfi Kırdar Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin inşaatında yaşandı.

Saray iktidarıyla birlikte Hazine güvenceli projelerin ihalelerinde boy gösteren Kalyon İnşaat’ın yürüttüğü inşaatta, taşeron Ofsar Grup’a bağlı çalışan işçilere lağımlar temizletildi.

İnşaat-İş’in işçilere dayanarak verdiği bilgiye göre; şirket, gerekli sağlık önlemleri ve iş makinesi kullanımı nedeniyle belediyenin kabul etmediği lağım temizleme işini inşaat işçilerine yaptırdı. Şirket yetkilileri, işçileri lağımları temizlemedikleri takdirde işten atma ve yatak-ekipman parası kesme ile tehdit etti.

İşçiler bu işçi düşmanlığına bir son verilmesini isterken, İnşaat-İş Sendikası da “İşkolumuzda örgütsüzlükten güç alan patronlara buradan sesleniyoruz: Örgütlenerek bir sınıf olmayı başardığımızda siz kendinizi lağımlaşmış yüreğiniz ve hesaplarınızla boğulacaksınız!” dedi.