Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK), Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO)’nun 2-5 Ekim’de İstanbul’da yapacağı 10. Avrupa Bölge Toplantısı’na katılmayacaklarını açıkladı.

KESK yaptığı açıklamada, bağlı oldukları ETUC ve ITUC’un AKP hükümetine  çok sayıda mektup göndererek çağrıda bulunduğunu, demokratik haklar ve özgürlüklere, hukukun üstünlüğü ilkesine dönülmesi, keyfi biçimde ihraç edilen, açığa alınan ya da tutuklanan emekçiler için adalet sağlanmasını istediklerini belirtti.

ILO standartlarına ve değerlerine hiç saygı göstermeyen, hiçbir biçimde demokratik olmayan baskıcı bir ortamda yapılacak ILO 10. Avrupa Bölge Toplantısının AKP hükümetinin politikalarını meşrulaştıracağına dikkat çekilen açıklamada “ILO’dan bu bölgesel toplantının ertelenmesini ya da yerinin değiştirilmesini talep etmiş, ancak ILO toplantının yapılacağını açıklamıştır”  denildi.

KESK açıklamasının sonunda, “AKP Hükümetinin darbe uygulamalarını aratmayan politikalarında ısrar etmesi, ILO ve diğer uluslararası sözleşmeleri ihlal etmesi, mevcut anayasamızı bile ayaklar altına alarak ülkeyi, çalışma yaşamını OHAL/KHK rejimiyle yönetmesi gibi nedenlerden dolayı 10. ILO Avrupa Bölge Toplantısına katılmama kararı almıştır” denildi.

(Fotoğraf: DHA)