Gaziantep’te faaliyet yürüten Grand Halı, işçilerden E-Devlet şifrelerini istedi. Firma şifrelerin bilgi güncellemesi, ikametgah bilgileri ve sabıka kayıtları için istendiğini ifade etti. Konuya ilişkin açıklama yapan Dev-Tekstil “Bu evrakları işçiler zaten firmaya sağlıyor. Boş bir kağıda imza atılmayacağını, açık çek imzalamayacağını bilen biri, herhangi bir kimseye de E-Devlet şifresi vermemelidir'' dedi.

 
Sendikaya üye olunup olunmadığı kontrol edilmek isteniyor
 
“İşçilerin E-Devlet şifreleri ile ne gibi bir işiniz var” diye soran Dev-Tekstil “Yoksa işçilerin e devlet şifrelerini sendikaya üye olup olmadığını kontrol etmek için mi istiyorsunuz?” dedi.
 
Sendika.org'da yer alan habere göre,  işçilerin bir yolunu bulup işten atılmak ya da mobbing uygulayarak kendisinin işten çıkmasını sağlamak için şifrelerin istendiğinin belirtildiği açıklamada GRAND HALI yönetiminin suç işlediği belirtildi. “İlgili kurum ve yetkililerin bunu bir suç duyurusu olarak görerek gerekeni yapmaya çağırıyoruz” denildi.
 
Sendika  “bu günden itibaren Grand Halı’da işten atılan her bir işçinin sendikal nedenlerle atılmış sayılacağını ve buradan gelen tazminat davalarının peşini bırakmayacağımızı belirtiyoruz” açıklamasında bulundu.
 
(Fotoğraf: Kızıl Bayrak)