Türkiye’de yaşanan işçi ölümlerine dikkat çekmek için her ayın ilk pazar günü bir araya gelen, Adalet Arayan İşçi Aileleri, Vicdan ve Adalet Nöbeti’nin 65.’sini gerçekleştirdi.

Galatasaray Meydanı’nda bir araya gelen aileler, “65. Vicdan ve Adalet Nöbeti” yazılı pankartı açarak, yaşamını yitirenlerin fotoğraflarını taşıdı. Bu haftaki eyleme CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu da katıldı.

İş cinayetlerinde her yıl sayı artıyor

ETHA’nın haberine göre, çalışırken yaşamını yitiren Eren Eroğlu’nun babası Erdinç Eroğlu, 2017 yılında en az 1338 işçinin hayatını kaybettiğini söyledi ve bu sayının her yıl gittikçe arttığını vurguladı. Eroğlu, bu aykı eylemi Meksika depreminin yıktığı binaların birinde çalışan ve hayatını kaybeden kadın işçilere adadıklarını söyledi. Eroğlu, “19 Eylül 2017’de Meksika’da meydana gelen 7,1 büyüklüğündeki depremde 320 kişi hayatını kaybetti. Başkent Meksiko’da yıkılan dört katlı binada oyuncak ve tekstil atölyeleri vardı. Bu atölyelerdeki Meksikalı, Tayvanlı, Guatemalı, Salvadorlu, Honduraslı, Çinli kadınlar kayıt dışı çalıştırılıyordu. İşçi kolonisi denilen sistemde yaşayanlara göre binada en az 100 işçi vardı. Kadınların 21’nin naaşına ulaşıldı. Sadece 5’inin kimliği tespit edildi. Arama kurtarma çalışmaları 22 Eylül itibariyle durduruldu” dedi.

Eroğlu, yine Eylül 1985 yılında Meksika’da meydana gelen depremi hatırlattı ve 800 atölyede en az 1600 tekstil işçisinin yaşamını yitirdiği bilgisini paylaştı.

Ekim ayında düzenlenen nöbete işaret eden Eroğlu, Bedaş işçisi Erkan Keleş’in dosyasında karar çıktığını ve taraflarca İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi’ne itiraz edildiğini belirtti. Eroğlu, mahkeme tarihlerini şöyle duyurdu: “İtiraz sonucunda karar bozularak geri dönmüş olup yeni duruşması İstanbul 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde 31 Ekim 2017 tarihinde görülecektir. Gemlik Gübre Uğur Çavdar dosyası bilirkişiye tevdi edilmiş olup keşif 30 Ekim 2017 tarihinde yapılacaktır. Duruşması Bursa 1 Ağır Ceza Mahkemesi’nde 6 Mart 2018 tarihinde görülecektir. Milas Güllük duruşması dosya bilirkişiden dönmüş olup gelecek duruması Muğla 2 Ağır Ceza Mahkemesi’nde 12 Ocak 2018’de, Zonguldak Kozlu 1 Ağır Ceza Mahkemesi’nde 4 Ekim 2017’de görülecektir.”

“Sizden de destek bekliyoruz”

Eroğlu, vicdan sahibi ve adalet duygusunu yitirmemiş herkese işçi ölümlerini durdurmak için mücadele etme çağrısı yaptı. Eroğlu, şu ifadeleri kullandı: “Ve biz en çok canı yananlar, geride kalanlar için ve başka canları yanmasın diye dünyanın diğer ülkelerinde olduğu gibi ülkemizde de 28 Nisan’ın İş Cinayetlerinde Hayatını Kaybedenleri Anma ve Yas Günü ilan edilmesi için başlattığımız imza kampanyamızı sürdürüyoruz. Sizden de destek bekliyoruz.”

Çabuk: Tek kişi kalsak da iş cinayeti davalarını takip edeceğiz

Basın metninin okunmasının ardından 2008 Davutpaşa patlamasında eşini kaybeden İdris Çabuk, iş cinayetlerinin önlem alınmadığı için gerçekleştiğini kaydetti. 9 yıldır mücadele ettiklerini belirten Çabuk, her yıl bu cinayetlerin arttığını dile getirdi. Çabuk, iş cinayetlerinin yaşanmaması için mahkeme heyetinin patronlardan zenginlerden yana değil işçinin yanında olması çağrısı yaptı. Çabuk, “Biz insanlardan biraz duyarlı olmasını istiyoruz. Tek kişi kalsak da işcinayeti davalarını takip etmeye devam edeceğiz” dedi.

Av.Yucak: Mücadelemiz herkesin hayatının kurtarılması için

Avukat Erbay Yucak ise yaptığı konuşmada, bazı avukatların popülist olan işçi ölümü davalarında yer alıp, basın açıklamaları yaptığını söyledi. Bunun etik olmadığını dile getiren Yucak, tüm işçi ölümüdavalarına katılım yapması için meslektaşlarına seslendi. Tarihleri verilen sözkonusu duruşmalar hakkında bilgilendirme yapan Yucak, “Bu davalarda gerçeğin açığa çıkması ve sorumluların yargılanması için sürdürülen herşey aslında, bu davalara ilgisiz duran herkesin hayatının kurtarılması için” dedi.

(Fotoğraf: Sendika.org)