Yemekhane'de faaliyet gösteren Seç San Yemek Hizmetleri adlı taşeron firma "küçülmeye gidiyoruz" gerekçesiyle özellikle kıdemli işçileri çıkış belgelerini dahi vermeden işten çıkardı.

 
İşten çıkarılan işçilerin bir kısmının DİSK'e bağlı Dev Turizm-İş Sendikası'na üye olması üzerine devreye giren sendika yetkilileri gerek taşeron firma gerekse de hastane yönetimi ile görüşmeler yaptı.
 
Dün (3 Ekim) yapılan görüşme sonucu işten atıldığı beyan edilen işçilerin kabul etmesiyle diğer hastanelere çalışmak üzere yönlendirilmesi kararı çıkmıştı. Ancak bu sabah bahsi geçen hastanelere giden işçilerin bir kısmı "iş yok" gerekçesiyle geri gönderilirken bir kısmı da başka bölümlerde çalıştırılmak istendi.
Bu durum üzerine işçiler ve Dev Turizm İş Marmara Şube yöneticileri bugün öğlen saatlerinde Çapa Hastanesi önünde bir basın açıklaması yaptılar.
 
OHAL'in yarattığı keyfiyetle işçiler atılıyor
 
Açıklamada konuşan atılan yemekhane işçilerinden Hatice Eryılmaz şunları söyledi: "Bugünden itibaren işinize son verdik ama yarın gelmek zorundasınız, dediler. Biz gene hastayı mağdur etmeyelim dedik o gün çalıştık. İşimizi geri istiyoruz. ''
 
Dev Turizm-İş Sendikası Marmara Bölge Şubesi Sekreteri Saniye Evren de yaptığı açıklamada, "Üniversite yönetimi üst işveren olma sorumluluğunu yerine getirmiyor. Bildiğimiz ülkenin içinden geçtiği koşullar itibariyle bir OHAL süreci içindeyiz. OHAL'in yarattığı keyfiyet işçi hakları konusunda bütün ortama sirayet etmiş durumda. Biz burada yaşanan işten çıkarma keyfiyetinin ülkedeki politik ortamdan kaynaklandığını düşünüyoruz. Taşerona kadro getirme meselesi tekrar gündeme gelmişti müjde, diye. Bugün özellikle kıdemli arkadaşlarımızın işten çıkarılmış olması kıdem tazminatının gasp edilmesi şüphelerini uyandırdı. Kıdemli işçiler çıkarılıp yeni işçiler alınıyor. Arkadaşlarımızın haklarının ve taleplerinin takipçisi olacağız. Eylemlerimizi sürdürmeye devam edeceğiz." dedi.
 
(Fotoğraf: @sodap74)