Olağanüstü Hal (OHAL) koşullarında yüzde 10’luk artış yaşanan işçi ölümlerinde, Ekim ayında en az 182 emekçi yaşamını yitirdi. Yılın ilk on ayında ise en az 1683 işçi yaşamını yitirdi.

Ekim ayında yaşamını yitiren, 182 emekçinin 151’i işçi memur statüsünde çalışanlardan olurken, 21’i toprak emekçilerinden, 10’u esnaf, 31’i de kendi işinde çalışanlardan oluştu.

En fazla ölüm yine inşaat iş kolunda

Ekim ayında işçi ölümlerinin işkollarına göre dağılımı bakıldığında, ağır çalışma koşulları, alınmayan iş güvenliği önlemleri ve güvencesizliğin en yaygın olduğu inşaat ve yol sektörleri, en fazla işçi ölümlerinin yaşandığı alan oldu.

İnşaat ve yol iş kolunu, 37 iş ölümle tarım ve orman alanı takip etti. İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi (İSİG) verilerine göre, taşımacılık işkolunda 16 işçi, madencilik işkolunda 12, belediye, genel işler işkolunda 1, ticaret, büro işkolunda 10, metal işkolunda 10, petro-kimya, lastik işkolunda 8, gıda, şeker işkolunda 4, çimento, toprak, cam işkolunda 4, enerji işkolunda 4, tekstil, deri işkolunda 3, savunma, güvenlik işkolunda 3, banka, finans, sigorta işkolunda 2, sağlık, sosyal hizmetler işkolunda 2, konaklama, eğlence işkolunda 2, ağaç, kâğıt işkolunda 1, iletişim işkolunda 1, basın gazetecilik işkolunda 1, gemi, tersane işkolunda 1 ve çalıştığı işkolunu belirlenemeyen 4 işçi geçtiğimiz ay içerisinde yaşamını yitirdi.

2 çocuk işçi yaşamını yitirdi

Ekim ayında işçiler en çok alınmayan iş güvenliği önlemleri yüzünden, ezilme, göçük, yüksekten düşme, elektrik çarpması, patlama, yanma ve servis kazaları sonucu hayatını kaybederken, bu ay içerisinde 4 işçi de intihar ederek yaşamına son verdi.

Ekim ayında 52 kentte yaşanan işçi ölümlerinde, yaşları 15 ile 17 olan iki de çocuk bulunuyor. En fazla işçi ölümü de, İzmir, İstanbul, Bursa, Kocaeli, Adana ve Antalya gibi büyük şehirlerde yaşandı.

AKP Türkiye’sinde her yer işçiye mezar

Ekim ayına, Şırnak maden ocağındaki göçük, TÜPRAŞ Aliağa rafinerinde ihmaller sonucu göz göre göre gelen patlama, Yapı Kredi’de uğradığı mobbing sonrası beyin kanaması geçirerek hayatını kaybeden banka emekçisi, yurt genelinde sağlıkçıların ağır çalışma koşulları nedeniyle gelen intihar haberleri, AKP MKYK üyesi Ethem Sancak’ın şirketi BMC’de yaşanan işçi ölümü sonrası ‘önlem’ adı altında kurban kestirmesi ve AKP Genel Başkanı Erdoğan’ın ‘işçiler iş beğenmiyor’ sözleri damga vurdu.