ETHA’nın haberine göre, Bursa’nın Gürsu ilçesindeki organize sanayi bölgesindeki bir boya fabrikasında buhar kazanında patlama meydana geldi. Patlamanın ardından fabrikanın çatısı çöktü. Enkaz altında kalan 5 işçi yaşamını yitirdi, 16 işçi yaralandı.

Buhar kazanının patlaması esnasında fabrikanın çatısında çökme meydana geldi. Patlamanın şiddetiyle çevredeki fabrikada ve otomobillerde de hasar oluştu. Patlamada 4 işçi olay yerinde, bir işçi ise kaldırıldığı hastanede yaşamını yitirdi. Bursa Valisi İzzettin Küçük, 5 kişinin patlamada hayatını kaybettiğini açıkladı. Ölenlerden birinin ise işyeri sahibi Şükrü Demir’in oğlu Yavuz Demir olduğu öğrenildi.

“Kazanda bir patlama olmuş”

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, fabrikada büyük bir patlamanın yaşandığını belirtti. Aktaş, “Yoldan geçenler tamamen etkilenmiş. Bina komple çökmüş. Kazanda bir patlama olmuş. Başımız sağ olsun” ifadelerini kullandı.

MMO inceleme yapacak

Türkiye Makine Mühendisleri Odası (MMO) Bursa Şube Başkanı İbrahim Mart, yaşanan patlamaya ilişkin yaptığı açıklamada, patlamayla ilgili inceleme yapacaklarını belirtti. Mart, ilk bilgilere göre patlamanın ani basınç yükselmesiyle yaşanmış olabileceğini belirterek, “Bomba etkisi oluşarak patlama meydana gelmiş ve büyük hasara yol açmıştır. Otomasyon sistemindeki arızalardan kaynaklanmış olabilir, tabii en büyük etkenlerden biri fabrikalardaki kazanların denetimsizlik nedeniyle kullanma sürelerini geçirmeleridir. Yapacağımız ayrıntılı çalışmaların ardından patlamanın neden kaynaklandığını kamuoyu ile paylaşacağız” dedi.