Habertürk'te yer alan habere göre enerji elde etmedeki farklı sistemlerin ortaya çıkması ve türbinli sistemlerin kullanılamamasından dolayı Siemens, Almanya'nın Leipzig ve Görlitz kentlerindeki fabrikalarını kapatma kararı alırken, Erfurt'taki fabrikasını da satışa çıkardığını duyurdu.

"Küresel olarak pazar küçüldü"

Siemens CEO'su Joe Kaeser, enerji bölümünde üzüntü verici işten çıkarmaların geleceğini açıklamıştı. Kaeser, geçen haftaki basın toplantısında son 3 yılda sadece 2 büyük türbininin satıldığını belirterek Kaeser, küresel olarak da pazarın küçüldüğüne ve 2010 yılından bu yana yarı yarıya daralma olduğuna vurgu yapmış ve hemen hamle yapmak zorunda olduklarını söylemişti.

Şirketin enerji kârı yüzde 40 azaldı

Türbin üretiminde 16 bin çalışanı bulunan Siemens, 2018 yılı itibariyle dünya genelinde çoğunluğu Almanya'da olmak üzere Avrupa'daki fabrikalarından 2 bin 500 ve ABD'deki işletmelerinden ise bin 800 kişiye çıkış verileceğini açıkladı. 1847 yılında Almanya'da kurulan ve dünya genelinde 352 bin kişiye işveren Siemens, geçtiğimiz yıl 79 milyar 600 milyonluk ciro yaptı. Şirketin enerji bölümündeki kâr, bir önceki yıla yüzde 40 azalarak 303 milyon euro olurken, Siemens Gamesa'nın da zarar ettiği açıklandı.

IG Metall Sendikası: Sert bir direniş göstereceğiz

DW Türkçe'de yer alan habere göre IG Metall sendikası, Siemens'in açıklamasına sert tepki gösterdi. Sendika Yönetim Kurulu ve Siemens Denetleme Kurulu üyesi Jürgen Kerner, işçi kıyımı duyurusunu "Çalışanlara karşı başlatılmış büyük çaplı bir saldırı" olarak niteledi ve sert direniş göstereceklerini ilan etti. Kerner "İşletmenin mükemmel genel durumu göz önüne alındığında bu boyuttaki bir işçi kıyımı hiçbir biçimde kabul edilemez" diye konuştu.

IG Metall sendikası, Siemens‘in işletmedeki sorunları gerekçe göstererek çalışanların işine son vereceğini açıklamasının, sözleşmelerde yer alan işletme alanları ve iş yeri teminatlarının ihlali anlamına geldiğini vurguladı.

(Fotoğraf: DW Türkçe)