İzmit’te bulunan, Kibar Holding ve Güney Koreli Daewoo International’ın ortak girişimi olan Posco Assan’da, Birleşik Metal-İş’e üye oldukları gerekçesiyle atılan işçi sayısı 80’i buldu. Atılan işçiler, üyesi oldukları Birleşik Metal-İş’le, İstanbul’da bulunan Güney Kore Başkonsolosluğu önünde bir araya geldi.
 
Açıklama yapan Birleşik Metal-İş Genel Başkanı Adnan Serdaroğlu, Güney Koreli patronun ‘Biz Türkiye’ye geldik, Türkiye’de sendika istemiyoruz. Asgari ücretle, kötü çalışma şartlarıyla, sosyal hak ödemeden istediğimiz gibi bir sömürü düzenini devam ettireceğiz’ diye düşündüğünü belirterek “Biz burada Güney Koreli işverenleri protesto ediyoruz. Atılan işçilerin geri alınmasını ve sendika hakkına saygı göstermelerini istiyoruz. Bunlar hukuksal yollarla, görüşmelerle yola gelmiyor. Biz de anladıkları dilden konuşacağız. Bu insanlar perişan oldular, birileri artık bu ülkedeki huhuksuzluğa dur demeli. İnsan olan birisi çıkıp artık bu düzen değişmeli demeli. Bu düzeni değiştirmek isteyen varsa biz elimizden geleni yapmak için mücadele vereceğiz” dedi.

Başbakan ne demişti?

Başbakan Binali Yıldırım Uluslararası Çalışma Örgütü ILO’nun İstanbul’daki toplantısında konuşarak “Sendikalaşmaktan, örgütlü olmaktan korkmayalım”  açıklaması yapmış ve sendikalı oldukları için işten atılan işçilerden tepki almıştı.