CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, “Sözde itibardan tasarruf etmeyenler, işçinin aldığı üç kuruştan fedakarlık etmesini beklemektedir. Hali hazırda açlık sınırının altında ücret alan emekçilerden fedakarlık adı altında aza tamah etmesini beklemek, saraylı iktidarın emekçiye ‘yoksulsun yoksul kal’ ifadeleridir” dedi.

Ağbaba, dün görüşmelerine başlayan Asgari Ücret Komisyonu’nun toplantısında, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu’nun “İşçiden ve işverenden fedakarlık bekliyoruz” ifadelerine tepki gösterdi.

Ağbaba, yaptığı açıklamada, enflasyonun çift hanelerde olduğu, Türk Lirasının aralıksız değer kaybettiği, gıdadan, giyime, benzin ve doğalgaza kadar her şeye zam geldiği bir süreçte, emekçilerin umutla asgari ücretin insanca bir yaşam için gereken sınıra gelmesini beklediklerini ifade etti. Açlık sınırının bin 567 lira, yoksulluk sınırının 5 bin 106 lira olduğu Türkiye’de, asgari ücretin bin 404 lira ile açlık sınırının da altında olduğunu belirten Ağbaba, “Yani AKP iktidarında emekçilerimiz açlığa ve yoksulluğa mahkum edilmişlerdir” dedi.

Böyle bir ortamda Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı’nın “fedakarlık bekliyoruz” ifadelerinin “hükümetin çarpık bakış açısını” bir kez daha ortaya koyduğunu savunan Ağbaba, “Sözde itibardan tasarruf etmeyenler, işçinin aldığı üç kuruştan fedakarlık etmesini beklemektedir. Hali hazırda açlık sınırının altında ücret alan emekçilerden fedakarlık adı altında aza tamah etmesini beklemek, saraylı iktidarın emekçiye ‘yoksulsun yoksul kal’ ifadeleridir” dedi.

‘Asgari ücret net en az 2 bin lira olmalı’

Bakan Sarıeroğlu’nun “İşçimizi piyasa koşulları karşısında korumuş olduk” sözleriyle de iktidar olarak gerçeklerle bağlarını kopardıklarını ortaya koyduğunu belirten Ağbaba, “Asgari Ücret Tespit Komisyonu görüşmeleri başlarken bir kez daha çağrı yapıyoruz; bu ülkede alın teri ile ekmek parasını kazanan milyonlarca yurttaşımız insanca bir yaşamı hak ediyor. İşte bu yüzden Genel Başkanımızın da ifade ettiği gibi asgari ücret net en az 2 bin lira olmalıdır” dedi.