'Emeğin örgütlülüğünü veve dayanışmasını çeşitli düzeylerde ve Türkiye genelinde çoğaltmayı amaçlıyoruz' diyen Birleşik Emek Hareketi, 17 Aralık Pazar günü Kozyatağı Kültür Merkezi'nde toplanacak. İşçilerin sosyal, iktisadi ve politik haklarının muhafazası için daha geri gidilemeyeceğinin propagandasını yapmayı, ortak bir zeminde birlkte örgütlemeyi önümüze koyuyoruz' denilerek gerçekleşecek forum öncesi Artı TV'de Emek ve Hayat programında çağrı yapıldı.

Birleşik  Emek Hareketi çağrıcılarından Görkem Doğan, Neslihan Acar ve Selim Ataş'ın konuştuğu programda, Birleşik Emek Hareketi'nin amacı üzerine konuşuldu.

İşçinin söz hakkı olmadan kararlar alınıyor

Neslihan Acar, hareketin amacını anlatarak şu ifadeleri kullandı:

Bugün en son bitirilen direnişlerde, işçinin söz hakkının olmadığı iş yeri komitesi kararlarından bahsediliyor. Seçilen 3- 5 kişinin kararıyla işçilerin mücadelesi üzerinde, sendikalar söz hakkı oluyor. Meclisleşme, herkesin söylediği ancak sendikaların uzak durduğu bir konu. Sendikaları dönüştürücü rol oynayacak.

 

Ortaklaştığımız şey işçi meclislerinin oluşumu

Görkem Doğan ise konuşmasında '' Tartışmaların bizlerin arasında yapılmasından ziyade Çerkesköyde, Soma'da, Gebze'de yapmamız lazım. Bazı bariyerlerin aşılamadığını gördük. Tam olarak işin içine girebilmek gerekiyor, artık konuşulmayan bazı fikirleri tartışılır hale getirmek gerekiyor

Forumdan sonra 15 talep başlığımız var. İnsanların ortaklaştığı şey işçi meclislerinin oluşumu. Havza düzeyinde , meclislerin oluşumu ile birlikte, sendikal siyasete dönük hareketlenmeler yaratabileceğimizi düşünüyoruz’’ dedi.