Asgari ücretin 2018 yılında bin 603 TL olacağı açıklandı. Yoksulluk sınırının 5 bin lirayı aştığı, bir kişinin aylık geçim maliyetinin ise 1989 TL olduğu Türkiye'de müjde gibi sunulan bu 'zamma' ilişkin Emekçiler Meclisi açıklama yaparak 'İnsanca ücret istiyoruz' dedi. 

Emekçiler Meclisi'nin açıklaması şöyle: 

Asgari yaşamaktan bıktık, insanca ücret istiyoruz
 
Hükümet 2018 yılı için asgari ücreti açıkladı. Asgari ücret, AGİ (Asgari Geçim İndirimi) dahil 1603 lira. Yoksulluk sınırı 5238 lira, açlık sınırı 1608 lirayken bize reva görülen bu ücret göz boyamadan ibarettir. 199 liralık zam sadakadır.
Hükümetin emekçilere reva gördüğü yaşam yoksulluk bile değil, açlıktır.
 
“Asgari ücrete zam yaptık, işçiyi düşünüyoruz, emekçinin yanındayız” laflarına aldanmayalım. 2018 yılına daha fazla maaş, daha iyi yaşam şartlarına sahip olarak girmiyoruz. 2018’in ilk gününden itibaren elektriğe %8.8, cep telefonu vergilerine %14.47, Motorlu Taşıtlar Vergisi’ne ise %15’ten %50 oranına kadar zam geliyor.
 
Yani hükümet 1 verip 10 alıyor.
Aldığımız nefese bile zam gelirken sırf göz boyamak için verdiğiniz 199 liralık sadakayı kabul etmiyoruz. Biz, ağzımıza çalınan bir parmak bala aldanmayacağız.
 
Bizim hakkımız ne açlık ne de yoksulluktur. Hakkımız olan insanca bir yaşam için insanca bir ücret istiyoruz. Bize açlığı ve yoksulluğu reva görenlere karşı insanca yaşamı, insanca ücreti birleşerek kazanacağız.