Metal işçileri patronların dayatmasına ve Erdoğan'ın işçi düşmanı açıklamalarına boyun eğmeyeceklerini  ilan ettiler.

Birleşik Metal-İş Sendikası, 2 Şubat'ta greve çıkacağını açıkladı.  Birleşik Metal-İş Genel Başkanı Adnan Serdaroğlu, metal işçilerinin toplu sözleşme görüşmelerinin üç sendikaya bağlı olarak toplam 180 bin işçiyi ilgilendirdiğini ve 180 işyerini kapsadığını açıkladı.

Metal işçilerinin açıklaması şöyle: 
 
AKP hükümetleri döneminde çeşitli işkollarında toplam 13 işyerinde 62,250 işçinin grevi, 2016 Temmuz ayında ilk kez ilan edilen OHAL’den bugüne ise 5 işyerinde 24.200 işçinin grevi erteleme adı altında yasaklandı. Bu 5 yasaklamanın içinde ikisi Birleşik Metal-İş’in grevleridir.
AKP hükümetleri, Anayasa Mahkemesi “ekonomik nedenle grev ertelemek hak ihlalidir” demesine rağmen, işçilerin grevlerini ekonomik sebeplerle, sermayenin talebi doğrultusunda yasaklamaya devam ediyor. Bu nedenle altını bir kez daha çizmek gerekir, grev erteme/yasaklama kararları Anayasa’ya ve ülkemizin onayladığı uluslararası sözleşmelere ve bu doğrultuda kabul edilen anayasanın 90. Maddesine aykırıdır.
 
Sendika olarak 1990 dan bu yana 4 kez grev yasakları ile karşı karşıya kaldık. 2015 yılında diğer sendikaların MESS ile birlikte altına imza attığı 3 yıllık sefalet sözleşmesine imza atmadık ve mücadelemize devam ettik. Grevimiz yasaklandı. Danıştaya itirazımız siyasi baskılarla reddedildi. İşyerlerinde yapmış olduğumuz eylemlerle, bir çok işyeri, uluslararası şirketler, MESS’den ayrılarak 2 yıllık sözleşmeyi kabul etti Mess’de altına imza atılan rakamın çok daha üzerinde rakamlarda anlaşma sağlandı. diğer işyerlerinde işyeri düzeyinde önemli kazanımlar elde edildi bu ayrılmayan işyerlerinin sözleşmesi ise Yüksek Hakem Kurulu tarafından işkolundaki sözleşme şeklinde tarafımıza metazoru gönderildi.
 
Grev yasağını tanımayacağız!
 
OHAL’e güvenerek grevlerin yasaklanacağı rahatlığı içinde olan MESS’e ve kamuoyuna grev yasağını tanımayacağımızı çok daha önce açıkladık. Daha önce MESS’den ayrılan işverenlerin kurduğu işveren sendikası EMİS ile yürütülen toplu pazarlıkta işverenlerin kapılmış olduğu rehavete kapılmaması konusunda MESS’i uyardık.
 
EMİS işyerlerinde de Ocak 2017 de çıktığımız grev yine Bakanlar Kurulu kararı ile erteleme adı altında yasaklanmıştı. Sendikamız grev yasağının tanımadığını açıkladı, grevimizi sürdürdük ve işçiler adına önemli kazanımlarla sözleşmeyi imzaladık.
 
Üç sendikanın 130 bin işçiyi kapsayan grevi Bakanlar Kurulu kararı ile yasaklama tehditti altında. Bu büyük bir saldırı anlamına gelecektir. Önümüzdeki günler birçok gelişmeye, saldırıya açık. Bu nedenle Birleşik Metal-İş Sendikası olarak yasaklama ihtimaline karşı, işçi sınıfının ortak kazanımı için ortak mücadelesini önemsedik ve önerdik. Greve ortak çıkmayı ve grev yasağına karşı ortaklaşa direnmeyi önerdik. Bunu tarihsel bir sorumluluk olarak üstlendik.
Ancak gelinen noktada diğer sendikalardan bu konuda resmi yanıt gelmese de tüm metal işçileri bu çağrımızı destekliyor. Bu nedenle, işçi sınıfının mücadele tarihinden aldığımız güçle ve işçi sınıfının mücadelesinin değiştirme ve dönüştürme yeteneğine olan inancımızla, Toplu pazarlık mevzuatının gereğini yerine getirerek 30 işyerinde 12 bin üyemizle almış olduğumuz grev kararını tüm metal işçileriyle beraber 2 Şubat tarihinde hayata geçireceğimizi, eğer bu grevimiz yasaklanırsa grev yasağını tanımayacağımızı sizlerin aracılığı ile bir kez daha kamuoyuna duyuruyoruz.
Kararımız enternasyonal sınıf hareketine, Türkiye işçi sınıfımıza, ve tüm metal işçilerine hayırlı olsun.
 
Grev kararı fabrikalara asıldı
 
DİSK’e bağlı Birleşik Metal-İş Sendikası bugün işyerlerine grev ilanını astı.
 
MESS sözleşmesi kapsamında bulunan işyerlerinde 130 bin üyesi bulunan Birleşik Metal-İş üretimi 1 saat durdurarak alkış ve sloganlarla grev ilanını 30 fabrikada astı.
 
Evrensel'de yer alan habere göre Gebze’de bulunan Kroman Çelik fabrikasında grev kararını Birleşik Metal-İş Genel Sekreteri Özkan Atar, Gebze Şube Sekreteri Hasan Gencay ve işçiler ile birlikte astı. Atar burada yaptığı konuşmada “Bu dönem hiçbir engel tanımadan işçilerin birliğine güvenerek taleplerimiz doğrultusunda hareket edeceğiz. Savaş durumu ayrı, ekmek mücadelesinin yeri ayrıdır. Bu koşulları bizlere dayatmasınlar” dedi.
 
Açıklamanın ardından Kroman Çelik işçileri coşkulu sloganları ve halaylar ile grev kararını astı.
 
 
Eskişehir İnönü Ford fabrikasına da grev kararı asıldı. 'Gemileri yaktık geri dönüş yok' sloganlarıyla grev kararını asan işçiler, 2 Şubat'ta grevde olduklarını ilan etti. 
 
Ejot Tezmak, Paksan, Fontana, Kroman, Standard Raf, Yücel Boru, Çayırova Boru, Gebze Bosal, Sarkuysan ve Cengiz Makina'da grev kararı asıldı. 
 
 
Birleşik Metal İş Sendikası, Eskişehir'de Espark AVM önünde açıklama aptı. 2 Şubat'ta yapılacak greve çağrı yapan Birleşik Metal İş Genel Başkanı Adnan Serdaroğlu şunları söyledi: Ayrım gözetmeksizin bütün metal işçilerini birlikte mücadeleye çağırıyoruz. Tüm metal işçilerinin aynı gün greve çıkmasını ve olası yasaklara karşı birlikte tutum almasının önemini bir kez daha vurguluyoruz. Kazanmak için ortak mücadeleye her zamankinden daha fazla ihtiyaç duyulduğu dönemdeyiz. Tüm işçileri, emek dostlarını, kamuoyunu, basını yanımızda olmaya çağırıyoruz. 
 
 
(Fotoğraf: Birlesikmetal.org,)