Balıkesir’de Mustafa Birgül isimli yurttaş, işsiz olduğunu belirterek daha önce defalarca iş başvurusunda bulunduğunu söylediği belediyenin önünde kendisini yaktı. CHP Balıkesir milletvekili Mehmet Tüm, olayla ilgili olarak "İnsanlar genç yaşında açlığa, yoksulluğa karşı çaresizlikten dolayı kendilerini yakıyor. AKP zulmünü ezilenlerin ve yoksulların öfkesi bitirecek!” yorumunda bulundu.

Balıkesir Haber Ajansı'nın aktardığı habere göre, Muhterem Birgül adlı vatandaş, Karesi ve Altıeylül belediyelerinin bulunduğu binanın önünde kendini yakarak intihara teşebbüs etti. Birgül'ün işsiz olduğu için belediyeye defalarca iş başvurusunda bulunduğu, gerçekleşmeyince de belediyenin önünde kendini yaktığı kaydedildi.

Hayati tehlikesi sürüyor

Kişisel Twitter hesabından konuyla ilgili açıklama yapan CHP Milletvekili Tüm, "Balıkesir'de bir yurttaşımız kendini yakarak intihar girişiminde bulundu. Yurttaşımız hemen Balıkesir Atatürk Şehir Hastanesi'ne kaldırıldı. Doktoru Halil Beggi'yle görüştüm. Şu an yanık ünitesinde müdahale ediliyor. İkinci dereceden yüzde 15 yanığı var ve hepsi baş bölgesinde. Hayati tehlikesi sürüyor. Meclis'te kendini yakan işçimizden sonra, şimdi de Balıkesir'de "35 yaşlarında" Mustafa Birgül kendini yaktı. İnsanlar genç yaşında açlığa, yoksulluğa karşı çaresizlikten dolayı kendilerini yakıyor. AKP zulmünü ezilenlerin ve yoksulların öfkesi bitirecek!" dedi.

"Belediyeye mal edilirse üzülürüm"

AKP'li Karesi Belediye Başkanı ise Yücel Yılmaz, olayın üzücü olduğunu belirterek, "Kayıtlara baktırıyorum. İş başvurusu var mı yok mu diye… Cinnet mi geçirdi, ailevi problemleri mi var, yoksa olay kurgu mu bilemiyorum. Denetimli serbestlikle bırakılmış, her gün imza atması gerekiyormuş. Bu kişilerin belediyede çalışması da mümkün değil. Olay belediyeye mal edilirse üzülürüz" diye konuştu.
 
CHP Balıkesir İl Başkanlığından basın açıklaması
 
Evrensel'in aktardığı bilgilere göre; yaşananlar sonrası Karesi Belediyesi binası önünde açıklama yapan CHP Balıkesir İl Başkanı Serkan Sarı, yüzde 11 büyüdüğü söylenen Türkiye'de Mustafa Birgül'ün iş bulamadığını ve kendini yaktığını belirterek "İktidar sahipleri unutmamalıdır ki bu ateşin alevi zalimleri de yakar. Ülkenin yöneticileri, ülkenin sorunlarına umut olmalıdır. Bu umut AKP iktidarında bitmiştir artık" dedi.

 
(Fotoğraf: Balıkesir Haber Ajansı)

İnşaat işçisi 'Geçinemiyorum' diyerek TBMM önünde kendini yaktı

Bir numaralı sorun: Ekonomi