Ücretlerini alamayan işçiler, dün (6 Şubat) Düzce Belediyesi önünde basın açıklaması yapmışlardı. Bugün de taşeron firma Ekşioğlu İnşaat’ı ve Teknopark Yönetim Kurulu üyesi, OSB Başkanı Selim Yirmibeşoğlu’nu protesto etmek için Düzce OSB önünde eylemdeydiler.

Taşeron firma: Ücretlerin ödenmemesi bizi bağlamaz

İnşaat-İş Sendikası Örgütlenme Genel Sekreteri İsmail Şahin Karaduman devam eden direnişe dair Yarın Haber’e bilgi verdi. İşçilerin ücretlerinin 6 aydır ödenmemiş olduğunu belirtti. Karaduman, firma yetkililerinin ücretlerin ödenmemesinin kendilerini ilgilendirmediğini söylediğini aktardı. Bu tutumu kabul etmediklerini; İş Kanunu 2. maddesi gereğince hem Teknopark A.Ş. hem de Ekşioğlu İnşaat’ın birinci dereceden sorumlu olduğunu dile getirdi.

İşçiler mahkemeyi bekleyemez çünkü ev sahibi, sular idaresi beklemiyor

Düzce Belediyesi önünde yaptıkları basın açıklamasının ardından yanlarına gelen yetkililerin çözüm odaklı davranmayıp ‘Bizi bağlamaz, hukuki süreçlere başvurun’ dediğini aktaran Karaduman mahkemeye gitmeyi düşünmediklerini söyledi.

“Hukuk yoluna başvurabiliriz ve kazanabileceğimizden eminiz. Ancak iş mahkemeleri ortalama bir buçuk yıl sürüyor. 6 aylık ücretini alamamış işçi 1,5 sene daha nasıl idare edebilir? 6 aylık kaybıyla 1,5 yıl bekleyemez çünkü ev sahibi, sular idaresi beklemiyor. Bu yüzden mahkemeye gitmeyi düşünmüyoruz.”

İşçilerin sessiz kalmasının sebebi sendikalaşma oranlarının düşüklüğü

Karaduman, emekleri karşılığında ücretlerini alamayan birçok işçinin olduğunu ve işçilerin mütemadiyen hak gaspına uğradığını söyledi. Öte yandan Karaduman, hak ve ücret gaspına uğrayan işçilerin sessiz kalmalarının ve direnişe geçmemelerinin ana sebebinin sendikalaşma oranlarının düşüklüğü olduğuna dikkat çekti. Karaduman’a göre, sendikalı işçilerin farklı farklı bahanelerle işten çıkarılmaları, işçilerin sendikalaşması yönündeki çekinceleri artırıyor.

Direnişin 3. gününde hala hiçbir açıklama gelmedi, yetkililer sessizliğini koruyor. Buna ilişkin de konuşan Karaduman, direnişçilerin de sessiz kalmayacağını ve eylemlere farklı biçimlerle devam edeceklerini bildirdi.

“İlerleyen günlerde bu eylemin biçimi yalnızca oturma ve bekleme olarak devam etmeyecek. Daha farklı ve geniş eylemler planlıyoruz. Tepkimizi ve direnişimizi daha yüksek sesle dile getireceğiz.

Sendikanın Örgütlenme Sekreteri Karaduman, yarın (8 Şubat) ve devam eden günlerde ise kendilerinin asıl muhatap oldukları Teknopark şantiyesinin önünde olacaklarını söyledi.