İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne ait İZELMAN, İZENERJİ, İZULAŞ ve Grand Plaza şirketlerinde çalışan 258 işçi, kadro ve ilave tediye davası açtıktan sonra, işten çıkarıldılar. Personel fazlalığı, verimsizlik, fazla rapor alma gibi bahanelerle işlerine son verilen işçiler hem hukuki haklarını kullanarak işe iade davası açtılar, hem de belediye önünde direniş kararı aldılar. İşçiler Konak Meydanı’nda İzmir Büyükşehir Belediyesi önünde 90 gündür direniyor.

İşçiler, işverene karşı iki çeşit dava açtı. Birinci grupta kadroya geçmek, diğer grupta ise ilave tediye talebinde bulunuyorlardı. Bazı mahkemeler ikisine birden karar verdi, bazıları ise taleplerden tekini kabul etti. Böylece, işçilerin haklılığı kanıtlanmış oldu. Ama İzmir Büyükşehir Belediyesi bu kararları kendisine yönelik bir tehdit olarak saydı ve mahkeme kararlarına rağmen, işçileri işe geri almadı. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun hukuksuzca hareket ettiğini vurgulayan işçiler, belediye başkanının mahkeme kararına uyması gerektiğini ifade ediyorlar. CHP ile de görüşme yaptıklarını kaydeden işçiler biran önce  işlerine geri alınmak istiyorlar. İşçiler haklı mücadelelerini sürdürmekte kararlılar.

İşten farklı sebeplerle çıkarılan işçiler arasında bulunan Mahir Kılıç, belediyedeki amirini darp ettiği iddiası ile işten atıldı. Ancak darp ettiğine dair herhangi bir kamera kaydı ya da tanık bulunuyor. İş Kanunu’nun 25. maddesi ile işten atılan Kılıç, bu maddeye göre artık hiçbir kamu kuruluşunda görev alamayacak. Mahir Kılıç bu nedenle açlık grevi başlattı. talebi ise işine geri dönmek. Mahir Kılıç ve direnen diğer işçiler, işlerini geri almak için direnmeye kararlılar.