DİSK 51. kuruluş yıldönümünü, Sosyal-İş Sendikası’na üye oldukları için işten çıkarılan ve 134 gündür direnişte olan Kod-A işçilerini ziyaret ederek kutladı.

Ziyarette görüşlerini aldığımız DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu şöyle konuştu:

“Sendikalı olduğu için işten çıkartılan ve 134 gündür direnişte olan Kod-A işçileriyle birlikte kutladık 51. Yılımızı. Aslında DİSK’in tarihi Türkiye’de işçi mücadelesinin tarihidir. Kurulduğu tarih olan 1967’de sermayenin işçi sınıfını kuşatmaya çalışmasına karşı işçilerin verdiği cevaptır DİSK. Yıllardır verilen mücadeleler sonucunda Türkiye’de sınıf hareketi bir yol ayrımına gelmişti o tarihte. Ya teslimiyet ve uzlaşma ya da sınıf sendikacılığı ve mücadele… İşte o tarihsel yol ayrımında işçi sınıfı mücadelesinin simgesi olmuştur DİSK. Kurulduğu o günden bu yana da emek mücadelesinin esas mecrası oldu. O anlamda bakıldığında da bugün tüm iş kollarında örgütlü 22 sendikasıyla DİSK bugün Türkiye’nin içinden geçtiği tarihsel süreçte de üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmeye çalışıyor.  Bana kalırsa 1967’de işçi sınıfının içinde bulunduğu kritik süreç gün de geçerli. Çünkü bugün Türkiye’de rejimi değiştirmeye çalışan bir süreci yaşıyoruz. Böylesi bir süreçte DİSK’e çok önemli görevler düşüyor. Çünkü biz biliyoruz ki demokrasi işçinin ekmeğidir.”

 “134 gündür kar kış demeden direnişimiz devam ediyor”

Kutlamada ayrıca Sosyal-İş Sendikası Genel Başkanı Metin Ebetürk de konuşma yaparak “DİSK’in 51. kuruluş yıl dönümünü korkusuz Kod-A işçileriyle birlikte kutlaması bize onur veriyor, gücümüze güç katıyor. Burada gerek ortaya koyduğumuz örgütlenme biçimi ve gerekse 134 gündür kar kış demeden direnişimizin devam etmesi nedeniyle sınıf sendikacılığına uygun davrandığımızı sevinerek ve onur duyarak belirtmek istiyorum” dedi.

Ebetürk’ün konuşmasının ardından “İnadına sendika, inadına DİSK” sloganı atıldı.

Kani Beko: Aydınlık Türkiye için bir mum yakın

DİSK Genel Başkanı Kani Beko ise işçileri karanlığa karşı bir mum yakmaya çağırdı. OHAL sürecine değinen Beko şöyle konuştu:

“DİSK yaptığı açıklamalarda uyarmıştı. Bu ülke bizim ülkemiz, gidecek aşka ülkemiz olmadığından dolayı biz bu topraklarda Anayasa referandumuna karşı ‘hayır’ oyu kullanmamız gerektiğini haykırmıştık. Gerekçemiz açık ve nettir. Dünyanın hiçbir yerinde olmayan yetkileri tek adama vermemiz doğru olmadığını söylemiştik. Yani yargı, yürütme ve yasama tek adama teslim edilemez. Bugüne geldiğimizde karanlık bir Türkiye yaratmak isteyenlere karşı bugün işçi kardeşlerime buradan bir çağrıda bulunmak istiyorum. Aydınlık Türkiye için bir mum yakın.”

Kani Beko’nun konuşmasının ardından Avusturya İşçi Marşı söylenerek sloganlarla etkinlik sonlandırıldı.