DHA’dan aktarılan habere göre, Karayolları Genel Müdürlüğü’nde çalışan ve "taşerona kadro" düzenlemesinde kapsam dışı bırakılan yaklaşık 15 bin işçi, eylem yaptı. Yol-İş Sendikası’nın çağrısıyla iş bırakma eylemi yapan işçiler, kadro taleplerini bir kez daha dile getirdiler.

Ankara’da Akıncılar Karayolları Müdürlüğü önünde bir araya gelen işçiler, kadro dışı bırakılmalarına tepki gösterdi. İşçiler adına konuşan Şaban Çekil, Karayolları’nda asıl işin bir parçası olan yol, bakım, onarım, karla mücadele gibi süreklilik arz eden işçileri "anahtar teslimi" olarak üstlenen taşeron işçilerinin KHK’de kapsam dışı bırakılmalarının kendilerini hayal kırıklığına uğrattığını ifade etti. Çekil, hükümetten taşeron işçileri arasında ayrım yapan bu düzenlemenin değiştirilmesini, tüm taşeron işçilerinin kapsama alınarak kadroya kavuşturulmasını istedi.

İzmir’de ise yaklaşık 100 işçi, Karayolları 2’nci Bölge Müdürlüğü önünde bir araya geldi. Eylemde konuşan Yol-İş Sendikası İzmir 1 Nolu Şube Genel Sekreteri Sadık Yıs şunları dile getirdi:

“Adil olmayan bu düzenlemenin değiştirilerek tüm taşeron işçilerinin başlangıçta hükümetimiz tarafından açıklandığı gibi kapsama alınması, biz işçilerin başta Sayın Cumhurbaşkanımızdan ve Sayın Başbakanımız ve hükümetimizden beklentilerimizdir. Bizler Karayolları Genel Müdürlüğü’nde muvazaalı, yani kanuna karşı hileli olarak, asıl işin parçası olan anahtar teslimi işlerde taşeron yanında çalışan işçi arkadaşlarımızın kurumlarında kadroya geçirilmesini istiyoruz. Ayrıca belediyelerde ve İl Özel İdareleri’nde kısmi süreli çalışan işçilerimizin çalışma sürelerinin 4 ay daha uzatılmasını talep ediyoruz.”