“Taşerona koşulsuz kadro” denilerek sunulan 696 Taşerona Kadro Düzenlemesiyle ilgili KHK altından işçi kıyımı çıktı. Yüzlerce işçi “güvenlik soruşturması” ve sınav ve mülakat sürecini geçemedikleri gerekçesiyle işten çıkarılırken, bir çok işçi de yaş gerekçesiyle zorla emekli yapılıyor.

Ataşehir’de bilanço ağır: 110 işçi işten çıkarıldı

Çeşitli belediyelerden işten çıkarma haberleri gelmeye devam ederken en çok işten çıkarma Ataşehir Belediyesi’nde yaşandı. Belediyede çalışan 110 taşeron işçi mülakatı geçemediği ve haklarındaki kamu davaları gerekçe gösterilerek işsiz bırakıldı. Kadıköy’de 200 işçi emekli olurken 20 işçi işten çıkarıldı

Kadıköy Belediyesi’nde 200 kişi yaşları gerekçe gösterilerek kadroya alınmazken zorunlu olarak emekli edildiler. Akşam saatlerinde 20 belediye işçisinin işten çıkarıldığı öğrenildi.

Kartal Belediyesi’nde işçiler işten çıkarıldıklarını SMS ile öğrendiler

Kartal Belediyesi’de işçilere 30 Mart Cuma günü SMS göndererek kadroya geçemeyen işçilerin işten çıkarıldıkları bildirildi. Belediye tarafından işçilere gönderilen SMS’te yer alan ifadeler şöyle:

“696 sayılı Kanun Hükmünde Kararname kapsamında sürekli işçi kadrosuna geçişte; emekliliğe hak kazanan, 4 Aralık sonrası işe giriş yapan ve diğer sebeplerden ret alan personel 02.04.2018 Pazartesi itibari ile işe gelmeyecektir. 

696 sayılı KHK sonucu başvuru sonrası tespit ve sınav sonuçları ilan edilmiş ve kesinleşen itiraz sonuçları tebliğ edilmiştir. Ayrıca kişisel tebliğ yapılmayacaktır.”Gaziosmanpaşa Belediyesi’nde de 51 kişi işsiz bırakıldı

Gaziosmanpaşa Belediyesi’nde de 51 işçi kadroya geçiş için girdikleri sınavda başarısız oldukları veya haklarında açılmış kamu davası bulunduğu gerekçeleriyle işten çıkarıldı. Dün akşam belediye tarafından işten çıkarılan 51 işçi arasında en çok temizlik görevlileri olduğu belirtildi.

“Belediyelerin eski hükümlüleri çalıştırması önünde hiçbir engel yok”

İşçilerin büyük çoğunluğu haklarında açılan kamu davaları ve güvenlik soruşturmalarını geçemedikleri gerekçesiyle kadroya geçemedikleri için işsiz bırakılırken 19.09.2009 tarihli ve 27354 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan “Kamu Kurum ve Kuruşlarına Eski Hükümlü veya Terörle Mücadelede Malul Sayılmayacak Şekilde Yaralananların İşçi Olarak Alınmasında Uygulanacak Usul ve Esaslar Hakkında Hakkında” yönetmeliğiyle eski hükümlülerin belediyelerde işçi olarak çalıştırılabileceği kaydedildi.Sosyal medyada TT çalışması başlatıldı

Belediyelerde yaşanan işten çıkarmaların ardından bugün (2 Nisan Pazartesi) akşam saatlerinde Birleşik Emek Koordinasyonu’nun çağrısıyla sosyal medyada ‘Taşerona Kadro Yok Kıyım Var’ etiketiyle TT çalışması başlatıldı.

Taşeron düzenlemesinin altından işçi kıyımı çıktı

 

Taşerona koşulsuz kadro balonu patladı: Ataşehir Belediyesi'nde yüzlerce işçi çıkarıldı