Bartın Amasra’da Hattat grubuna bağlı HEMA şirketinin taşeron işçilere yaklaşık 2 aylık maaşlarını vermeden işten çıkardığı öğrenildi. Yaklaşık 4 aydır maaşlarını alamayan işçiler, 29 Mart Perşembe günü taşeron firmanın iflasını gerekçesiyle işten çıkarıldı. 13 gündür maden şirketi önünde direnişte olan taşeron işçiler, bugün içeride kalan 2 aylık maaşlarını ve kıdem ihbar alacaklarını almak için bir araya geldi. Bugün (6 Nisan Cuma) için içeride kalan 2 aylık maaşları vereceğine dair sözü veren maden şirketinin bugün “Sözümüzde duramadık” açıklaması yapması üzerine maden şirketi önünde gerginlik çıktı. 

“13 gündür alınteri ve hak mücadelesi veriyoruz”

Süreci Yarın Haber’e değerlendiren maden işçisi Hüseyin Akgün’de 13 gün önce ana firmanın taşeron firmayla olan sözleşmeyi feshetmesi üzerine yüz üstü bırakıldıklarını ifade etti. Akgün konuşmasının devamında şunları söyledi:

“Yaklaşık 4 maaşımız vardı içeride, evimize ekmek götüremiyoruz, kiramızı ödeyemiyorduk hala da ödeyemiyoruz. Kalabalığı dağıtmak ve işçileri susturmak için 2 maaşımızı daha önceden yatırıldı şu an da içeriden alacağımız 2 maaşımız var.”

“Ölmek var dönmek yok”

Direnişlerinden asla vazgeçmeyeceklerini ifade eden Akgün, “Ben tek başıma kalsam da şirketin önüne gitmeye devam edeceğim. Gerekirse oraya çadır kuracağım ve ailemle orada yaşayacağım, çocuklarımı da okula göndermeyeceğim. Devlet çocuklarımı neden okula göndermediğimi bana sormak yerine HEMA şirketinin sahibine sorsun. Nasıl ki 15 Temmuz’da tankların önüne yattıysak ülkenin ele geçirilmesine karşı çıktıysak burada da alın teri ve emeğimizin mücadelesini gerekirse araçların altına yatacağız çünkü artık canımıza tak etti, derdimiz çok ama bizi anlayan, gören yok. Bu kapitalist sistemde ezilip gidiyoruz.” dedi.

“Basına para vererek susturdular”

Akgün, konuşmasının devamında maden şirketinin yerel basına ve destek verecek örgütler 2000 TL vererek işçilerin sesini duyurmasını engellediklerini söyledi. Akgün duruma ilişkin olarak, “Ne yaparlarsa yapsınlar susmayacağız, mücadelemizde kararlıyız.” ifadeleri

“Pazartesi günü ne olursa olsun diyeceğiz”

Öte yandan pazartesi gününe çağrı yapan Akgün, “Pazartesi günü eşimizle, dostumuzla, çocuğumuzla, akrabalarımızla ve Amasra halkıyla birlikte şirketin önünde olacağız. Bizim amacımız kaos çıkartmak değil, emeğimizi ve alın terimizi almak. Pazartesi günü burada ne olursa olsun diyeceğiz, buradan geçit yok. Burada bir taşeron firması daha var oradaki taşeron firmasında ve ana firmada çalışanlara geçit yok ya bize emeğimizi alın terimizi iade edecekler ya da onlara da iş yok, artık her şeyi göze aldık artık sabrımız kalmadı.” dedi.

“İşveren, işçileri kendilerini geçindiremeyecek duruma getirdi”

Amasra’daki durumu ve işçilerin 13 gündür süren direnişini Amasra’da maden işçilerini ziyaret eden Birleşik Emek Koordinasyonu’ndan Kamil Kartal’la konuştuk. “Bugün 4-5 saatlik bir gergin süreç oldu” diyen Kartal, şöyle konuştu: 

“İşçiler, bugün de ödemeleri yapılmadığı için şirketin giriş kapısını kapattılar; dışarı çıkış mümkün olmayınca işletme yöneticileri işçilerin temsilcileriyle görüşme talep etti. Maden şirketinin görüşmede bugün sözünde duramadıklarını ve bankalarını aradıklarını fakat taahütleri yerine getirmedikleri için işçilere ödeme yapılmayacağını açıklamasının ardından işçilerin öfkesi büyüdü. İşçiler pazartesi günü, için büyük bir eylem planlıyor, bir sonuç almak istiyorlar çünkü artık faturaları geldi. 2-3 aydır çok perişan durumdalar; işveren işçileri kendilerini geçindiremeyecek duruma getirdi”