“Taşerona kadro” sözünün ardından güvenlik soruşturması gerekçesiyle işlerinden atılan işçilerin direnişi devam ediyor. Beşiktaş Belediyesi’nde işten çıkartılan işçiler bugün de (11 Nisan) oturma eylemine devam ediyor.

İşçiler "Hak hukuk adalet yok, çalışırken sömürülüyorduk şimdi de bizi ekmeğimizden ettiler. Bizim bir suçumuz yok sadece işimizi geri istiyoruz." diyorlar.

İşçilerin yanına gelen sendika temsilcisi işçilere seslendi: "Ben de buraya gelerek fişleniyorum" diyerek konuşan temsilci, İlçe başkan yardımcıları ile görüştüğünü belirterek "Biz zaten sayıyı mümkün olduğunca düşürdük. 140'lardan 30'lara indirdik" dediklerini söyledi.

Sendika temsilcisi işçilere sendikacılarla beraber toplantı teklifinde bulundu. Tepki gösteren işçiler "Toplantı yaparız ama emeğimizin üstüne konmayın" dediler. 

Öte yandan Murat haznedar işçilerle yapılacak görüşme için "İki işçi temsilcisi gelsin görüşelim" demesi üzerine, işçiler aralarında konuşup görüşmek isteyen buraya gelsin diyerek karara vardılar.

Oturma eyleminin ilerleyen saatlerinde işçiler, öğle yemeğinden çıkan işçilere 'İş, emek yoksa barış da yok' sloganları atarak seslendi.

Destek olan işçilere baskı

Direnişte olan işçilere destk olmak için yanlarına gelen işçilerin çalışma yerleri değiştirilerek, işçilere baskı yapıldı. Ayrıca yarın (12.04.2018) Konya'da Belediye Başkanları'nın yapacağı toplantıyla taşeron işçiler hakkında ortak karar alınacağı belirtildi.