Diyarbakır’da Bağlar Belediyesi’nden 255 taşeron işçi, kadroya geçmeyi beklerken işsiz kaldılar. İşçiler işlerine geri dönmek için belediye bahçesinde yaklaşık bir haftadır oturma eylemi gerçekleştiriyor. Aralarında milletvekillerinin de bulunduğu CHP heyeti işçilere destek ziyaretinde bulundu.

CHP Mersin Milletvekili Fikri Sağlar, Ankara Milletvekili Necati Yılmaz ve Diyarbakır İl Başkanı Mehmet Sayın beraberindeki heyet ilk önce DİSK Genel-İş Sendikası Diyarbakır 1 No’lu Şube binasına geçerek işçilerin durumu ile ilgili bilgi aldı. Görüşmenin ardından Fikri Sağlar, basın açıklaması yaptı. AK Parti’nin uyguladığı politikaları eleştiren Sağlar, “On yıl, hatta daha uzun yıllar çalışan emekçiler şimdi güvenlik soruşturması bahane edilerek işsiz bırakılıyor. Diyarbakır’da bize verilen bilgi 900 civarında işçinin işten çıkarıldığı yönünde, yurt genelinde ise bu sayının 10 binlerce olduğu görülüyor. Buna karşı çıkıyoruz.” dedi.

CHP heyeti ardından işlerine geri dönmek için Bağlar Belediyesi önünde eylemde olan işçileri ziyaret etti. Polis, OHAL gerekçesi ile dışarıda basın açıklaması yapılmasına izin vermedi. CHP heyetini belediye binası içinde karşılamak isteyen işçilere ise zabıtalar izin vermek istemedi. Ancak işçilerin tutumu karşısında zabıta geri çekildi ve işçiler belediyenin girişinde oturma eylemini sürdürerek CHP heyetini beklemeye başladı.

İşçilerle belediye binası içinde bir araya gelen CHP Ankara Milletvekili Necati Yılmaz, burada bir konuşma yaparak şunları söyledi: “Dediler ki biz OHAL’i FETÖ’ye karşı mücadele etmek için ilan ettik. Ama süreç gösteriyor ki durum hiç de öyle değil. OHAL’in kime karşı ilan edildiği, bu darbenin kime karşı yapıldığı uygulamaları ile ortaya çıkmış durumda. Evet, bu darbe halka karşı yapılmıştır, halkın iradesine karşı yapılmıştır ve halkın çalışan kesimlerine karşı yapılmıştır. Sonuçlar bunu gösteriyor. Halk iradesi yok sayılmışsa, seçilmiş belediye başkanları, milletvekilleri çeşitli bahanelerle görevlerini yapamaz hale getirilmişse, kimi belediyeler kayyım, kimi belediyeler kaymakam üzerinden vesayet anlayışı ile yönetiliyorsa, evet bu darbe halkın iradesine karşı yapılmıştır. Bu tabloyu kabul etmemiz mümkün değil.”