Türk Hava Yolları (THY), Havayolu Çalışanları Sendikası’nın (Hava-Sen) faaliyete geçmesi üzerine personeline e-mail atarak sendikal faaliyetler sebebiyle uçuş personeli arasında huzursuzluk yaşandığını ileri sürdü. Uçuş emniyetinin tehlikeye atıldığı iddia edilen mailde izinsin sendikal faaliyetlerin cezalandırılacağı bildirilirken Atatürk Havaliamnındaki sendika odası da kapatıldı.

Hürriyet’ten İsmail Saymaz‘ın haberine göre, THY’den kaptan ve kabin çalışanlarına gönderilen e-mail’de; uçak içi, havalimanı ve konaklanan otellerde sendikal faaliyetler sebebiyle uçuş personeli arasında huzursuzluk yaşandığı ileri sürüldü. Huzursuz çalışma ortamında “verimli bir uçuş için bilgi, donanım ve insan gibi kaynakların kullanımı” anlamına gelen CRM’nin (Crew Resource Management) bozulduğu yönünde pek çok bildirdimin geldiği iddia edildi. İş Kanunu ve Sendikalar Kanunu’na göre çalışma saatlerinde sendikal faaliyet yürütmenin işveren iznine tabi olduğu belirtilerek, şöyle denildi:

İzin almaksızın çalışma saatleri içerisinde iş yerinde yürütülen sendikal faaliyetler sebebiyle yaşanan olumsuzluklar uçuş personelimizin motivasyonuna zarar vererek, huzursuz çalışma ortamına neden olmakta ve CRM’i bozarak uçuş emniyetini tehlikeye sokmaktadır. İletişimin ve CRM’in özellikle uçuş personeli için ne kadar önemli olduğun bir kez daha hatırlatır, ortaklığımızın izni olmaksızın çalışma saatlerinde iş yerlerinde bu tür faaliyetlerde bulunan kişilerin belirlenmesi veya şikayete konu olması halinde idari yaptırım uygulanacağı hususunda bilgilerinizi rica eder, emniyetli uçuşlar dileriz.

THY’de örgütlenen Hava-Sen Genel Başkanı İskender Çarkçı’nın da aralarında olduğu dört pilot ve on kabin memurundan “verimsiz çalışma” gerekçesiyle savunma istendi. Tamamı sendika delegesi ve iş yeri temsilcisi olan 14 çalışan verdikleri savunmada, başlatılan bu sürecin Hava-Sen’e üye olmasından kaynaklandığını belirtti.