İstanbul Çağlayan’da bir araya gelen emek ve demokrasi örgütleri bildiri dağıtarak işçileri 1 Mayıs’a çağırdı.

DİSK Genel Başkanı Kani Beko yaptığı açıklamada 1 Mayıs’ın  emek mücadele günü olduğunu hatırlatarak barıştan, özgürlükten, demokrasiden yana olan herkesi 1 Mayıs’ta alanlara çıkmaya çağırdı. Beko, “Bu ülkede 15 yıldan beri iktidarda olan AKP hükümeti döneminde işçi sağlığı, iş güvenliği önlemleri alınmadığı için 20 bine yakın işçi arkadaşımız iş cinayetinde öldüler. Soma’da, Torunlar’da, Siirt Şirvan’da, Sakarya’da, Isparta’da ve daha birçok alanda iş güvenliği önlemleri alınmadığından dolayı iş cinayetlerinde ölen arkadaşlarımız için alanlarda olmamız gerek” dedi. 

"İşsizlik 7 milyonu buldu"

Ataması yapılmadığı için geçtiğimiz günlerde intihar eden öğretmen adayını hatırlatan Beko, ataması yapılmayan 50 bine yakın öğretmen adayından 100’ünün intihar ettiğini söyledi. Beko, “Ortadoğu’da yaşanan bu maceradan dolayı 52 ülkeyle ekonomik, siyasi, askeri anlamda ilişkilerimiz bozuk olduğundan dolayı fabrikalarda ürettiklerimizi başta Ortadoğu’ya ve Avrupa ülkelerine ihraç edemediğimizden işsizlik 7 milyonu buldu. Bu rakamın 1 milyonu maalesef üniversite mezunu” dedi. 

Beko’nun konuşmasının ardından kitle, Çağlayan’daki atölyelere ve iş yerlerine bildiri dağıttı. 2 ay önce elektrik kontağından çıkan yangın sonucu işçilerin yaralandığı Ahmet Bilgin İşhanı’ndaki bir atölyeye girilerek buradaki çalışanlara bildiri dağıtıldı.

 

Video: @iremafsin