Kızıl Bayrak’ın haberine göre, İşinden atılan Günay Kılıç ülke genelinde hukuksuzluk ve adaletsizliğin devam ettiğine dikkat çekerek gösterilen dayanışmaya teşekkür etti. İş yerinde geri çekilen zamları istediği, 1 Mayıs’ın resmi tatil olmasını istediği ve haksızlıklara karşı çıktığı için iftiralar atılarak ve darp edilerek işten atıldığını anlattı. Engelli çalışanlara ağır yük taşıtıldığını, patronların kendilerini tuvaletten çıkartarak çalışmalarını istediğini belirten Kılıç, aldıkları 75 TL zammın da asgari ücretin 1.600 TL’ye yükseltilmesi üzerine geri alındığını belirtti. Kılıç, Kanatçı Haydar'ın özür dilemesini talep ederek konuşmasını sonlandırdı.

“İşçi kıyımı KHK’larla meşrulaştırılıyor”

Kenan Güngördü'nün okuduğu basın açıklaması Filistin halkına uygulanan katliam kınanarak başladı. AKP'nin iktidara geldiği ilk günden itibaren sermayenin önünü açtığı, işçi ve emekçilerin kazanılmış haklarını ellerinden aldığı belirtilen açıklamada kadro bekleyen binlerce taşeron işçinin de işten atıldığı söylendi. “Binlerce işçi sabıka kaydı olmadığı halde, aileden birine ya da 3. dereceden akrabalara uzanan 'güvenlik soruşturmaları' bir fişleme operasyonuna çevrilerek işten çıkartılmıştır” ifadeleriyle süren açıklamada işçilere imzalatılan kağıtlarla da haklarından feragat ettirildiklerine dikkat çekildi. OHAL’le birlikte hak arama yollarının kapatıldığı vurgulandı.

Anayasa ve yasalara aykırı şekilde çıkarılan KHK'larla 150 binden fazla kişinin işinden, ekmeğinden ve hatta ailesi ile canından edildiği ifade edilen açıklamada işçi kıyımlarının meşrulaştırıldığı, hukukun yok sayıldığı söylendi.