Petrol-İş Sendikası üyesi işçiler, sendika düşmanı Flormar tarafından işten çıkarıldı. Evrensel’den Hilal Tok’un haberine göre, işten çıkarılan ilk işçilerden olan Seda Kuşçu, çalışma koşullarının oldukça ağır olduğunu fakat buna rağmen asgari ücretin biraz üstünde bir ücret aldıklarının altını çizdi.. Kuşçu, ayrıca çalışma koşulları nedeniyle birçok işçinin sağlık sorunları yaşadığını belirtti..

Kuşçu, sendikalaşma kararını kendisinin aldığını fakat ailesinin  “Borçların var, girme bu işe” diyerek karşı çıktığını söyledi. Kuşçu sözlerine şöyle devam etti:

Kimse arkamda olmadı. Ama ben bu haksızlığa dayanamadım. İşçiye hakkını vermeyenden ben insaniyet, merhamet beklemem. Eşim desteklemiyor ama ben mücadelemin peşindeyim. Ben savunmasam kimse benim hakkımı savunmaz. Eşim arkamda olmuş olmamış çok fark etmiyor. Bunca insan burada kendini yıprattı, ekmeğinin peşinden koştu. Kaç aydır da mücadele ediyoruz, yılmayacağız bıkmayacağız.

“Devlet patronlara destek vereceğine işçilere destek versin”

Daha önce AKP’ye oy verdiğini ve üyesi olduğunu belirten Kuşçu, “Ama artık Erdoğan’a oy yok. Erdoğan işverene o kadar hak vermiş ki adam bana tazminat vermeden işten atıyor. Devlet patronlara destek vereceğine işçilere destek versin. Halkını darlıktan kurtarmadığı müddetçe ‘onlara oy yok’ diyorum. Haksız mıyım ama? Benim çocuğum servis parasını ödeyemediğim için arkadaşlarının önünde servisten indirildi. Onlar işverene bu kadar destek çıkmasalardı patronlar işçiyi bu kadar ezemezdi. Azıcık vicdanları varsa, bunca işçinin emeğine saygı duyarlar, içeri girmemizi sağlarlar” diye konuştu.

Kuşçu, grevlerin yasaklanmasını ise “iktidarın millete yaptığı ihanet” diye nitelendirerek, “Bu grevleri yasaklıyorlar, sonra bunca işçi sefalet içerisinde yaşarken, çocuklarını rahat okutamıyorken onlardan bir de oy mu bekliyorlar?” dedi. Ayrıca AKP iktidarında da herkesin borçlu olduğunu, Erdoğan’ın işçinin değil patronların cebini doldurduğunu belirten Kuşçu “Muharrem İnce işçiden, emekçiden bahsediyor; ona oy vereceğim, ekonominin düzeleceğine, hakkımızı alacağımıza inanıyorum” diye konuştu.

Ne olmuştu?

Petrol-İş Sendikası, Flormar bünyesinde bulunan Kosan Kozmetik’te Ocak 2018’de örgütlenme faaliyeti yürütmeye başladı. Sendika, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na çoğunluğunu tespit ettirmiş durumda. Flormar’ın ise yanıtı Mart ayı sonuna doğru önce 12, ardından da dört sendika üyesi işçiyi işten çıkarmak oldu. İşten çıkarılan işçiler 15 Mayıs’ta Flormar önünde direnişe başladı. Flormar, sendika düşmanlığını bir adım daha tırmandırarak direnişteki kadınlara selam veren veya alkışla destekleyen 70 kişiyi işten çıkardı. Bugüne (27 Mayıs) kadar Flormar 120 işçiyi ya istifa etmeye zorladı ya da tazminat ödemeden işten çıkardı.

Kocaelibarisgazetesi.com’da yer alan habere göre, Flormar yöneticileri yazılı açıklama yayımladı. Açıklamada işçilerin, çalışma kanununa aykırı bir şekilde ve diğer işçilerin güvenliği tehlikeye sokan eylemlilikler düzenlediği ileri sürüldü. Flormar ayrıca, işçilerin birbirine saldırdığını ve bunların Emniyet tarafından kameraya alındığını da iddia etti.

BBC Türkçe, Flormar’dan işten çıkarmalara ilişkin röportaj talebinde bulundu ve açıklamada bahsi geçen saldırıya ilişkin görüntüleri istedi. Flormar iki talebi de reddetti. BBC Türkçe’nin haberinde, işçilere “mola saatlerrinde ve muhtelif zamanlarda yasa dışı eylem yapan kişilere destek vermeniz, çalışma ortamında huzuru bozmanız, doğruluk ve bağlılığa uymayan davranışlarda bulunduğunuz tespit edilmiştir” ifadeleri kullanılan ihtarnameler gönderildiğine de yer verdi.

İşten çıkarılan işçilerin yerine taşeron işçi alan Flormar, BirGün aktardığına göre direnişin dokuzuncu gününde direnişteki kadınlarla çalışanların arasında iletişimi engelleyebilmek için fabrikanın etrafını dikenli tel ve branda ile kuşattı.