Aliağa'da Star Rafineri'de çalışan işçiler, önceki gün Akyıldız adlı yemek firmasının dağıttığı akşam yemeğinde yedikleri düğün çorbası, pilav, İzmir köfte ve prefiterolün ardından fenalaştı. İşçilerin bir kısmı yemeğin hemen sonrasında, bir kısmı ise ertesi sabah Aliağa ve Menemen devlet hastaneleri ile Çiğli Bölge Eğitim Hastanesine kaldırıldı.

İl Sağlık Müdürü Bediha Salnur, önceki akşam ve dün gün boyu hastaneye taşınan işçilerin birçoğunun müdahalelerinin ardından taburcu edildiğini söylemişti. Salnur, şu bilgileri paylaştı:

“Bu işçiler, evvelki gün akşam ve dün gün boyunca hastaneye kaldırılanlar. Bunların yaklaşık 1300’üne serum verildi, büyük çoğunluğu da taburcu edildi. Tansiyon problemi olan bazı işçilerimiz ise müşahede altında tutuluyorlar. Zehirlenmenin neden kaynaklandığı laboratuvar testlerinin ardından netlik kazanacak. Şu anda hayati tehlikesi bulunan bir işçimiz yok. Akşama kadar hastanelerimizdeki işçi sayısının 150-200’e düşmesini bekliyoruz.”

Şirket “Zehirlenmeler psikolojik” demişti

 

DİSK Ege Bölge Temsilcisi Memiş Sarı olayın ardından yemek şirketlerindeki yemeklerde hiçbir denetim söz konusu olmadığına dikkat çekerek, “Aynı yerde daha önce de birçok kez gıda zehirlenmesi olaylarının yaşandığına şahit olduk” demişti.

Şirketten bir işçi bu konuda yaşadıklarını Yol TV'ye anlattı: "Bu olay daha önceden 9 kez yaşanmış. Ben geldiğimden beri de 3. yaşanışı. Ama yemek firması yandaş olduğu için gönderemiyorlar"