İşçi ve işverenlerin sorunlarını hükümete aktarıp uzlaşma yolu aradığı ‘Üçlü Danışma Kurulu’ Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk başkanlığında toplandı.

Toplantıya Türk-İş Genel Sekreteri Pevrul Kavlak, Hak-İş Genel Sekreteri Osman Yıldız,  DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, TİSK Yönetim Kurulu Başkanı Kudret Önen, TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Zeki Kıvanç’ın da aralarında bulunduğu işçi ve işveren temsilcileri katıldı.

Cumhuriyet’ten Mustafa Çakır’ın haberine göre işçi tarafı toplantıda asgari ücretin yıl sonu beklenmeden hemen 2 bin liraya çıkarılmasını, 2019 yılındaki artışın da bu rakam üzerinden yapılmasını istedi. Toplu işten çıkarmaların yasaklanmasını talep eden işçi temsilcileri, bu konuda yasal düzenleme yapılmasını, işsizlik sigortası fonundan yararlanma koşullarının esnetilmesini, süre ve miktarın artırılmasını, amacı dışında kullanılmamasını talep etti.

Kamuda kadroya, belediyelerde de belediye şirketlerine geçirilen işçilerin ücretlerinin 2020 yılı sonuna kadar 6 ayda bir yapılacak yüzde 4’lük artışlara bağlandığına işaret eden işçi temsilcileri, sözleşmelerin yenilenmesini istedi. Ayrıca kapsam dışında bırakılan KİT’lerdeki taşeron işçilerin kadro talebi de toplantıda işçi temsilcilerinin dile getirdiği talepler arasında yer aldı.

İşçi temsilcilerinin dile getirdiği taleplerden diğer öne çıkanlar şöyle:

-Orta vadeli programda yer verilen kıdem tazminatı değişikliği yapılmasın.

-Belediyelerdeki işçiler kadroya alınsın. Bu işçiler ek ödemelerden yararlandırılsın.

-Vergide adalet sağlanarak, çalışanlar üzerindeki vergi yükü azaltılsın.

-Temel tüketim mallarına zam yapılmasın.

-3. havalimanı inşaatında eylem yapan ve ardından da tutuklanan işçi ve sendikacılar serbest bırakılsın.

-Yıllardır toplanmayan Ekonomik ve Sosyal Konsey (ESK) bir an önce toplansın.

-Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle Devlet Denetleme Kurulu’na verilen sendika yöneticilerini görevden alma yetkisi kaldırılsın.

İşveren: Asgari ücret desteği uzasın

Toplantıda işveren tarafı ise eylülde sona eren asgari ücret desteğinin 12 aya çıkarılmasını ve gelecek yıl da uygulanmasını istedi. İşverenler ayrıca diğer istihdam teşviklerin de devam etmesini talep etti.