Sermayelerini daha da büyütmek için sürekli olarak işçilerin haklarını gasp ediyor, emeğinin karşılığını hiçbir zaman vermiyor. Kendi çıkardıkları krizin zararını sürekli olarak işçi sınıfının üzerine yıkan patronlar, işçiler en ufak bir hak talebinde bulunduğu zaman, hatta var olan hakkını dahi korumak istediği zaman işçiyi nankörlükle suçlamaktadır.

Bunun için aşağıda EHP İşçi Birliği toplantısından çıkan toplantı raporunda maddeler halinde sıraladığımız pek çok taktiklerle işçilerin emeğini sömürüyorlar. Bu taktiklerin etkisi iş yerinde kalmayıp pek çok işçinin sosyal hayatında da işçiyi etkiliyor, psikolojilerini alt üst ediyor, şiddetli geçimsizliklere sebeb oluyor. Özellikle son zamanlarda sıkça karşılaştığımız işçi intiharları, kendini yakma eylemleri ve hatta bebek maması çalacak duruma gelen işçiler bütün bu iş yerlerindeki güvensizliğin patron baskısının işçilerin sosyal hayatlarında da ne kadar zor durumda kaldıklarının ispatıdır.

İŞ YERLERİNDEKİ SORUNLAR

Mesai Saatleri Ve Zorunlu Mesai

  • İş yasalarına göre 8 saat olan mesai saati çoğu iş yerinde uygulanmıyor. İşçiler günde 12-13 saatlere varan mesailerle fazla çalıştırılıyor. 8 saat mesai yapılan iş yerlerinde ise işçilere zorunlu mesai dayatılıyor ve mesai saatlerinin ücretleri düşük yansıtılıyor. Patron mesaiye kalmak istemeyen işçileri ise işsiz bırakmakla tehdit edip, şuanki krizden kaynaklanan işsizliği şantaj olarak kullanıyor.

Deneme Süreleri

  • İş kanunu mevzuatında işçi ve işveren arasında 2 aylık karşılıklı deneme süresi bulunmaktadır. Fakat patronlar bunu kendi çıkarlarına kullanıyor.Kısa sürelik işleri için işe aldığı işçiyi işini yaptırdıktan sonra deneme sürecinde işten çıkartıyor ve işçinin mağduriyetine yol açıyor. 

İşçi Sağlığı Ve İş Güvenliği

  • Ağır çalışma koşulları olan iş yerlerindeki işçi sağlığı ve iş güvenlik uzmanlarının bir çok iş yerinde olmayışı ve olan yerlerde de denetimsizliği ve sorumsuzluğu işçiyi zor durumda bırakmakta ve dolayısıyla iş kazalarına meydan veriyor. İşçi sağlığı ve iş güvenliği uzmanlarının formaliteden işçiye kağıt imzalatarak ona eğitim veriyor.Ve yine formaliteden gerekli ekipmanların temin edildiği söylemesi patronların iş kazalarında sorumluluğu üzerinden atıp ve işçinin üzerine yıkıyor.

Yok Sayılan Tecrübe 

  • Bir iş yerinde tecrübe sahibi olan işçilerin başka bir iş yerinde tecrübeleri ve ustalıkları yok sayılıyor. İşi ilk defa yapıyormuş gibi muamele görüyor.

Kaçak işyerleri 

  • Tekstil sektörünün başını çektiği merdiven altı iş yerlerinde çok fazla göçmen işçi kaçak olarak çalıştırılıyor. Aynı zamanda bir çok çocuk işçi de çalıştırılıyor. Hiç bir sosyal güvencesi olmayan işçilerin  iş yeri illegal olduğu için çalışma ortamları da çok kötü. İşyeri illegal olduğu ve işçilerin çoğunluğunu göçmenler ve çocuklar oluşturduğu için işçiler hiç bir hak talebinde bulunamıyorlar ve hiçbir sosyal güvenceleri bulunmuyor.

Maaş Problemleri 

  • Birçok işyerinde maaş bordrosu verilmiyor.Dolayısıyla işçinin mesailerinin hesabıyla patronun hesapları bir olmuyor. Yine bir çok iş yerinde maaşlar geç yatırılıyor. Özellikle ekonomik krizin ağır yaşandığı inşaat sektöründe 2-3 aya varan maaş gecikmeleri yaşanıyor.Hatta bazı iş yerlerinde maaşlar türlü bahanelerle ödenmiyor. Pek çok iş yerlerinde asgari ücretin altında maaş veriliyor.

Özel İstihdam Büroları

  • Hali hazırda taşeron firmalarla işçilerin haklarının kesilmesi yetmezmiş gibi özel istihdam büroları ile işçinin elindeki bütün haklar alınıyor. İşçilerin haklarını daha da kısıtlamak için teşvik edilen bu bürolar iççiyi köle gibi patronlara kiralıyor işçiye hiçbir söz hakkı verilmiyor.