1. İngiltere'ye göç etmek isteyen sığınmacıların Avrupa tarafından reddedilmesi nedeniyle binlerce sığınmacıya ev sahipliği yapan Calais kenti 'Jungle' (Vahşi Orman) olarak adlandırılıyor


2. Ekim 2015'te 700 sığınmacı için kurulan ve bugün 3 binden fazla sığınmacının ev sahipliği yaşadığı Calais Dunkirk kampında; insan atığı ve yağmurların neden olduğu çamurun içinde bir yaşam mücadelesi veriliyor.


3. Sınır Tanımayan Doktorlar'dan proje koordinatörü Angel Muller de Calais Dunkirk'ün Avrupa'daki en kötü sığınmacı kampı olduğunu söyleyerek, buradaki koşulları başka hiç bir yerde görmediğini kaydederek Fransa gibi zengin bir ülkenin kampa yeterli destek sağlamasıyla ilgili 'Bu, (bir Fransa vatandaşı olarak) benim için bir utanç kaynağı' diyor.


4. Kampta yaşayan sığınmacılardan Muhammed Deutsche Welle'e verdiği röportajda, kampı anlatırken 'Burası insanlar için değil hayvanlar için' diyor. Muhammed, Fransa'nın sığınmacılara iyi gelmediği görüşünde.


5. Kampta yaşayan sığınmacılar çamur ve insan atığı içinde kaldıkları çadırları evleri gibi görmüyor. Fotoğrafta bir sığınmacı çadırına 'Eve ihtiyacımız var' yazılı bir döviz asmış.


6. Fransa hükümetinin yeterli destek sağlamadığı kampta her 115 kişiye iki su musluğu ve bir tuvalet düşüyor. Ayrıca yemek kırıntısı arayan fareler de kampta cirit atıyor.


7. Sağlıksız koşullarıyla Avrupa gündemine düşen Calais Dunkirk kampı, politik graffiti sanatçısı Banksy tarafından da göz ardı edilmiyor. Banksy, Calais kampına yapılan polis saldırısına dikkat çekmek için çizdiği bu resimle Fransa İhtilali'ne de gönderme yapıyor.