1. 2016'nın ilk vergisi elektriğe geldi. Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) sanayi elektriğine yüzde 6,68, konut elektriğine ise yüzde 3,8 oranında zam yaptı. Flash Tv sunucusu canlı yayında elektrik faturasını yakarak toplumun sesine ses oldu.


2. AKP iktidarında çeşitleri çok sayıda artan vergiler, bu zam yağmurundan mahrum bırakılmadı. Ülkede büyük patronların vergi kaçakçılığı yeteri kadar denetlenmezken, halktan alınan vergilere zam yapıldı. eni yılla birlikte motorlu taşıtlar vergisi, çevre temizlik vergisi, pasaport, nüfus cüzdanı, ehliyet, noter kağıtları, özel işlem vergileri, damga vergileri yüzde 5,58 oranında zamlandı.


3. Erdoğan'ın ve AKP'lilerin her fırsatta muhaliflere karşı manipülasyon yaratmak için kullandığı ancak konu vergiler olunca en fazla vergi alındığı alkol de zamlandı. Alkollü içeceklerin ÖTV’si yüzde 15, sigara ve tütün ürünlerinin ÖTV’si de yüzde 25 arttırıldı. Vergi oranlarındaki bu artış nedeniyle rakıda en az yüzde 10 zam yapılması kaçınılmaz hale geldi.


4. Erdoğan'ın içtiğini gördüğü herkese 'terbiyesiz' dediği ve paketine el koyarak bıraktırmaya çalıştığı sigara da alkolle birlikte ÖTV zammından nasibini aldı. Sigaralar 1 TL zamlandı.


5. Ülkedeki araba kullanımı artmaya başladığında iktidarların yeni sömürü alanı haline gelen otoyol ve köprülere de zam geldi. AKP iktidarı yaptığı duble yollar için duble ücretler almaya devam ediyor. Yılın üçüncü günü köprü ve otoyol geçişlerine yüzde 16 zam yapıldı. Üstüne yüzde 20’lik OGS/HGS indiriminin kaldırılması eklenince toplam zam oranı yüzde 39’u buldu.


6. Her gün neredeyse milyonlarca insanın kullandığı toplu taşıma ücretlerine de zam geldi. Halkın temel haklarından olan ulaşım hakkına İstanbul ve Ankara'da yapılan zamlar, toplumda 'hak gaspı' olarak karşılandı. İstanbul'da yapılan zamla tam bilet 2,30 TL, öğrenci 1,15 TL, indirimli 1,65 TL oldu. Tam aylık mavi kart 185 TL, indirimli öğrenci aylık mavi kart 80 TL, oldu. Ankara'da ise EGO otobüsleri, metro ve Ankaray’da tam biniş 2 TL’den 2,35 TL’ye, indirimli biniş ise 1.50’den 1,75 TL’ye yükseldi.


7. Halkın bir diğer temel haklarından ve sofraların vazgeçilmezi olan ekmeğe de İstanbul'da gizli gizli zam yapıldı. İstanbul’da 250 gramlık ekmek 1 liradan 1.25 TL’ye yükseldi. Buğday üretiminin rekor seviyede arttığı dönemde gelen yüzde 25 zamma halk 'Asgari ücretin acısını ekmekten çıkarıyorlar' diye tepki gösterdi. Ankara ve Kocaeli'de ise ekmeğe yapılan zamlar halkın tepkisi üzerine geri çekildi. AKP yandaşı medya zamların üstünü kapatmaya çalışsa da eline yüzüne bulaştırdı.