1. Davutoğlu'nun eylem planın birinci maddesi 'Millet ve devlet arasındaki farkları tamamen ortadan kaldırmak'. Ayakkabı kutularındaki paraları, hukuksuzca bir orman talan edilerek dikilen Saray'ı ve o Saray'da kurulan sofrayı halk ile karşılaştırınca Davutoğlu'nun bu sözü boşa düşüyor.


2. İkinci madde: 'Kamu düzeni inşa etmek'. Davutoğlu, 'Kamu düzenini tehdit kim tehdit ederse etsin mutlak surette durduralacak ve engellenecektir' dedi. AKP'nin tanımlamasına göre, harçlar kaldırılsın diyen öğrenciler, hakkını arayan işçiler kamu düzenin tehdit eden kategoride, Türkiye'de defalarca katliamlar yapmış olan IŞİD'çiler için ise engellenme söz konusu değil.


3. 7 Haziran seçimleri öncesi HDP'ye yapılan saldırılarla geleceğini hissettiren ve 7 Haziran seçimlerinin neredeyse iptal edilerek savaş koşulları içinde yapılan 1 Kasım seçimleri; Davutoğlu'nun planının 3. maddesi olan 'Kapsamlı bir demokratik reform süreci'nin yalandan ibaret olduğunu gözler önüne seriyor.


4. 4. madde ise 'Terörle mücadelede oluşan yaralı sarmak' için sosyal seferberlik ilan edilecek. Cizre'de bir bodrum katında ambulans bekleyen yaralılara 'Belki de yaralı değiller' diyen bir iktidar için bu madde de fazla 'demokratik' kaçıyor.


5. 5. madde olan '13 yılda yağa kaldırdığımız bölge ekonomisini daha da güçlendireceğiz' maddesi Kürt illerinde AKP'nin emriyle polis tarafından kurşunlanan evlere, dükkanlara ve göçe zorlanan yurttaşlara bakınca gerçekleştirilmeyecek bir eylem olduğu gözüküyor.


6. Davutoğlu'nun eylem planındaki 6. madde 'Sur'u yeniden inşa etmek' hatta Toledo'ya benzetmek. Özel harekat polislerinin Kurşunlu Camii'yi karargaha çevirmeleri ve Dört Ayaklı Minare'yi korumak isteyen Tahir Elçi'nin öldürülmesi eğer AKP'nin bölgedeki 'istikrarı' devam ederse işlerin Davutoğlu'nun söylediği gibi gitmeyeceğini ortaya koyuyor.


7. Eylem planının 7. maddesi 'Her yerde iletişim birimi oluşacak'. Davutoğlu'nun bahsettiği 'iletişim birimleri'nin bölgedeki halk için değil polis ve askerler için uygulanacağını anlamak için HDP'li vekil Ferhat Encü'nün Cizre'ye her gidişinde önünün polisler tarafından kesilmesine bakabilirsiniz.


8. Sekizinci madde ise yerel yönetimler ile alakalı. Davutoğlu, yerel yönetimlerin 'bazı terör örgütü unsurlarının istihdamına yönelik yaklaşımı'na izin vermeyeceğini söyledi. Bu planda AKP'nin önceki hamlelerine bakıldığında bölgedeki seçilmiş belediye eş başkanlarının görevden alınmasına veya tutuklanmasına işaret ediyor.


9. Eylemin dokuzuncu ve en çelişkili planı ise 'Yeni bir milli birlik ve kardeşlik süreci' başlatılması. AKP ve Saray iktidarının seçim öncesi yaptığı manipülasyonlar ve hedef göstermelerle Kürt halkına yönelik yapılan saldırılardan sadece bu ikisi kardeşlik ve eşitlik ortamının AKP tarafından tesis edilemeyeceğini gösteriyor. Sağdaki fotoğrafta, Kırşehir'de sahibi HDP'li olduğu için yakılan bir kitabevi, sol tarafta ise Kürt olduğu için darp edilen ve daha sonra üstüne Türk Bayrağı giydirilen bir çocuk var.


10. Davutoğlu'nun onuncu ve son maddesi ise 'Ortadoğu'da kapsalım birleştirici bir ruh hareketi'. Bu planda AKP'nin Ortadoğu siyasetine uzaktan bakınca boşa düşüyor. Suriye'deki savaşa TIR'larla silah gönderen ve başta Ortadoğu olmak üzere tüm dünyayı kana bulayan IŞİD'e yardım eden bir iktidarın Ortadoğu'da 'birleştirici' konuma gelmesi imkansız gözüküyor.