1. AKP'nin "kapatılmaması" kararı: 2008 yılında, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, başbakanlığı döneminde açılan “AKP’nin kapatılması” davası, AYM’nin kararıyla sonuçlanmış ve AKP kapatılmamıştı. Erdoğan, AYM’nin o dönemki kararına “AYM’nin almış olduğu bu kararla, Türkiye’nin önündeki büyük bir belirsizlik ortadan kalkmıştır. Karar hayırlı olsun diyoruz.” sözleriyle büyük bir saygı gösterisinde bulunmuştu


2. DTP'nin kapatılması kararı: 2009 yılında Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından “Devletin ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğüne aykırı eylemlerin odağı haline geldiği” gerekçesiyle DTP’ye karşı açılan kapatma davasına AYM’nin verdiği karardır. AYM, DTP’nin kapatılmasına karar vermiş ve Ahmet Türk, Leyla Zana gibi isimlere siyaset yasağı getirilmişti. Erdoğan’ın konuyla ilgili yaptığı açıklama ise “Demokrasinin hassasiyetini gözetemeyen, kişiler yüzünden bir ülkenin itibarının da zedelenmesini kabul edemeyiz.” şeklinde olmuştu.


3. Erdoğan'ın, Cumhurbaşkanı olduktan sonra Başbakanlıktan istifa etmemesine yönelik kararlar: Tayyip Erdoğan’ın, Cumhurbaşkanı seçildiği zamanda Başbakanlık görevini bırakmamasına yönelik AYM’ye yapılan itiraz ve “hak ihlali” başvurularını, AYM reddetmişti. Cumhurbaşkanı Erdoğan ise AYM’nin bu kararlarına saygı duymuş, halkın ve siyasetçilerin itirazlarına da kulak asmamıştı.


4. Cizre'deki "vahşet bodrumu" ile ilgili başvurulara verilen kararlar: Geçtiğimiz ay, Cizre’de bir bodrumda çok sayıda yaralının mahsur kaldığı, ambulans ve sağlık hizmetlerinin yaralılara ulaşmasının engellendiği belirtilerek Cizre’deki yaralıların tedavilerinin sağlanması için tedbir kararı alınması talebiyle AYM’ye çok sayıda bireysel başvuru yapılmıştı. AYM’nin verdiği bütün kararlar ise tedbir kararı alınmasının gerek olmadığı yönündeydi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bu kararlara saygı duyduğunu, “Cizre’de belki de yaralı yoktur” açıklamalarından ve Cizre’deki bodrumlara saldırı başlatılarak, ateşe verilmesinden anlıyoruz.


5. Sokağa çıkma yasakları ve sivil ölümler ile ilgili kararlar: Diyarbakır’ın Sur ilçesi, Mardin’in Nusaybin ilçesi, Şırnak’ın Cizre ve Silopi ilçelerinde yaşanan sokağa çıkma yasaklarıyla ilgili yine çok sayıda bireysel başvuru yapılmıştı. Başvurularda, “Yaşama hakkı”, “işkence ve eziyet yasağı”, “kişi hürriyeti ve güvenliği hakkı” ihlalleri nedeniyle bölgede bulunan kişilerin güvenli bir bölgeye alınmaları konusunda tedbir kararı verilmesi istenmişti. AYM, bu başvurulara tedbire gerek olmadığı yönünde karar vermişti. Cumhurbaşkanı Erdoğan ise bu karara, “Bölgede operasyonlar devam edecek.” açıklamasıyla saygı duyduğunu göstermişti.